mebleportal
5 5 48

Łazienka na poddaszu – projekty i aranżacje !

Łazienka na poddaszu  – projekty i aranżacje !

Poddasze to bardzo klimatyczne miejsce, dlatego wiele osób podejmuje decyzję o umieszczeniu tam łazienki. Pokój kąpielowy nie jest jednak łatwym pomieszczeniem do zaaranżowania, szczególnie kiedy jego dwie ściany są pochyłe. Dlatego radzimy, na co zwracać uwagę, urządzając łazienkę na poddaszu oraz jak ją zaplanować, aby zachwycała nie tylko pięknem ale również użytecznością. 

Określenie powierzchni łazienkowego poddasza

Powierzchnię łazienki na poddaszu można podzielić na dwa rodzaje: metraż podłogi oraz całkowitą powierzchnię użytkową, która jest zdecydowanie istotniejsza oraz która zmniejsza pochyłość ścian. Miejsca, gdzie do skosu ściany jest mniej niż 2 metry, najczęściej wykorzystuje się na montaż szafek czy elementów ozdobnych. To właśnie z uwagi na „skosy” funkcjonalne zaplanowanie łazienki na poddaszu sprawia tyle kłopotu.
Podczas urządzania łazienki na poddaszu nie należy sugerować się metrażem podłogi, a wielkością powierzchni użytkowej, ponieważ to właśnie od niej zalezy, ile sprzętów i gdzie będzie można ulokować, a tym samym – czy pomieszczenie spełni rolę wygodnej i pięknej przestrzeni relaksacyjno-kąpielowej.

Łazienka na poddaszu

Aranżacja łazienki na poddaszu – krok po kroku

Po pierwsze, należy zastanowić się, jakie wyposażenie chcemy umieścić w łazience. Projektanci radzą, aby zawsze znajdowała się tam umywalka i WC. Prysznic powinien dołączyć do tego zestawu, kiedy powierzchnia użytkowa wynosi ok. 2,5 m2. Wannę natomiast montuje się w łazience o powierzchni użytkowej nie mniejszej niż 3,2 m2.
Przed podjęciem decyzji o rozmieszczeniu sanitariatów trzeba zorientować się, gdzie w łazience znajdują się przyłącza wody oraz odpływ. Zaleca się, aby sanitariaty znajdowały się blisko tych miejsc, ponieważ wówczas można zaoszczędzić sobie kłopotu związanego z montażem długich przyłączy. 
Zarówno odpływ wanny jak i prysznica musi znajdować się pod kątem, ze spadkiem w stronę pionu kanalizacyjnego. Dzięki temu uniknie się problemów z drożnością rur oraz zalaniem niższych partii domu.

Łazienka na poddaszu

Gdzie umieścić WC, wannę, prysznic i umywalkę?

Decydując się na prysznic w łazience na poddaszu, trzeba pamiętać, że najlepiej umiejscowić go tam, gdzie pomieszczenie jest wysokie. Poza tym warto zaoszczędzić powierzchnię użytkową, montując brodzik narożny, ponieważ to on najmniej miejsca spośród innych propozycji prysznicowych.
Umywalkę natomiast łatwo ulokować w łazience na poddaszu, ponieważ może się ona znajdować blisko pochyłości ścian. Optymalna odległość od podłogi dla tego sprzętu wynosi ok. 85cm. Aby lepiej zagospodarować przestrzeń zaleca się umieszczenie umywalki na szafce. Wówczas przedmioty można nie tylko chować w jej wnętrzu, ale i ozdabiać nimi blat, w który wbudowana jest umywalka.

Aranżując łazienkę na poddaszu, należy pamiętać o odpowiednim ulokowaniu WC. Sedes powinien znajdować się ok. 40cm. nad podłogą oraz blisko odpływu. W przypadku montażu WC pod skosem ściany, trzeba się zastanowić, czy korzystanie z tego sprzętu będzie wygodne, tzn. czy odległość od pochyłości jest wystarczająco duża. 

Łazienka na poddaszu

Duże poddasze, większe możliwości

W przypadku pomieszczenia na poddaszu o dużej powierzchni użytkowej łatwiej jest zaaranżować łazienkę niż w przypadku małych przestrzeni. Wówczas można zdecydować się na prysznic z dużym kwadratowym brodzikiem oraz dekoracyjną półką wewnątrz. Poza tym w przestronnej łazience na poddaszu łatwiej jest ustawić wannę. „Zakątek kąpielowy” można oddzielić od reszty pomieszczenia ozdobnym parawanem, a przytulny klimat łazienki podkreślą drewniane belki wspierające skosy ścian.
Jednak bez względu na wielkość łazienka na poddaszu powinna być jasna i w ciepłych kolorach. Dzięki temu uzyska się efekt słonecznego pomieszczenia, w którym relaks to sama przyjemność.
 

Dołącz do dyskusji