mebleportal
5 5 21

Łazienkowe feng-shui

Łazienkowe feng-shui

Łazienka, jak i wszystkie inne pomieszczenia, podlega zasadom feng – shui. Ta starożytna sztuka przystosowywania przestrzeni do potrzeb duchowych człowieka oraz takiego jej zaaranżowania, aby czuł się w niej zrelaksowany i naładowany pozytywną energią, staje się coraz popularniejsza również w naszym kraju. Feng – shui odpowiednio zastosowane – pozwala człowiekowi zachować witalne siły, a nawet doładowuje go pozytywną energią.
 

Aby łazienka działała zgodnie z zasadami sztuki feng-shui, musi spełnić szereg warunków.
 
Po pierwsze porządek – łazienka powinna być precyzyjnie zaplanowana, a każdy przedmiot musi w niej mieć swoje właściwe miejsce i nic nie powinno leżeć na wierzchu lub „walać się” bezwładnie.

     Łazienka Feng Shui

Wszystkie żywioły, a jest ich cztery, powinny być w łazience reprezentowane, a więc:


Wiatr – to kolory naturalne, jasne odcienie słonecznego dnia, pastelowe i przyjazne oraz jak najwięcej naturalnego światła

Woda – wanna i zlew oddalone od siebie na tyle, aby mogła wokół nich naturalnie krążyć energia

Ogień – możemy jego obecność zapewnić sobie świecami oraz kadzidełkami wprowadzającymi ten żywioł w obręb łazienki 

Ziemia – to obecność roślin oraz ozdobnych kamieni, zaaranżowanych w łazience

    Łazienka Feng Shui

Bardzo ważnym elementem są drzwi do naszego przybytku; powinny one maksymalnie zatrzymywać pozytywną energię i nie pozwolić jej uciekać. W tym celu powinny być ukryte przed oczyma gości i domowników. Nie powinny być blisko drzwi wyjściowych, ani też umieszczone naprzeciwko nich. Z tego względu dobrze jest umieścić łazienkę z tyłu domu. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na drzwiach do łazienki lustra, które będzie odbijać i zatrzymywać energię. W drzwiach nie powinno być żadnych otworów, ani też szyby, nie powinny też być one umieszczone naprzeciwko okna w łazience.

    Łazienka Feng Shui


Feng-shui podkreśla także rolę luster w pomieszczeniu łazienki, gdyż zwiększają one siłę energii Chi, natomiast przestrzegamy przed ustawieniem ich naprzeciwko siebie, gdyż dochodzi do zawirowań zakłócających swobodny przepływ energii.

Sedes powinien być oddalony możliwie jak najdalej od wanny, prysznica i umywalki, niedopuszczalne są również wszelkie przecieki z rur czy kranów.

    Łazienka Feng Shui

Kultura dalekiego wschodu traktuje łazienkę w ogóle jako miejsce wstydliwe i powinno ono być ukryte i oddzielone od reszty domu. Ujawniają się tu wyraźne różnice pomiędzy kulturami wschodu i zachodu. Łazienka w naszej kulturze często jest miejscem, które jest traktowane ze szczególnym zaangażowaniem i jej komfort należy do wyrazu kultury domu. W łazience szukamy często relaksu, traktując ją jako rodzaj łaźni i miejsca celebrowanej ablucji. Natomiast daleki wschód starał się ją ukryć i dbał o to, aby nieczystości z niej płynące były kierowane jak najdalej od domu. Nie należy jednak się tym aż tak przejmować i lepiej potraktować zasady feng – shui jako swoisty przewodnik po radach, aby ewentualnie wzmocnić nasz relaks w łazience o pozytywne oddziaływanie energii chi, wzbogacając naszą tradycję doświadczeniami wschodu tak, aby się uzupełniały, a nie sobie wzajemnie przeszkadzały. Porządek w łazience, zielone rośliny kamienie i świece świetnie nam w tym pomogą.

 

Dołącz do dyskusji