mebleportal
5 5 16

Meble art déco

Meble art déco

Meble art déco perfekcyjnie łączą w sobie dwie sprzeczne tendencje, czyli przeszłość z nowoczesnością. Jeśli więc wahasz się między tradycją a innowacyjnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi, postaw na meble art déco, które idealnie godzą te dwa trendy.   

Styl art déco czasy swej największej świetności ma już za sobą, ale nadal cieszy się dużą popularnością i zdobywa coraz to nowych wielbicieli. Przyjrzyjmy się temu fenomenowi na przykładzie mebli art déco.
 
Meble art déco – co je wyróżnia?
 
Meble art déco to klasyczna nowoczesność, czyli urzekające klasyczne formy obdarzone futurystyczną świeżością. Meble te cechują się masywnością, jednak sprytnie przełamywaną zaokrągleniami i opływowymi kształtami. Ich bryły są zwarte i eleganckie, rządzi nimi geometria – raz spotykamy formy o ostrych ściętych kantach, to znowu – różne łuki oraz zaokrąglenia. Kontrasty te wynikają z odmiennych źródeł stylu art déco, który czerpał zarówno z klasycyzmu, jak i form kubistycznych. Efektem są meble piękne, ale przede wszystkim zachwycające praktycznością. Styl idzie tutaj w parze z ergonomią i wygodą.

Meble-art-deco-2.jpg
 
Meble art déco – charakterystyczne modele

Fotel klubowy, tapczan, kanapa

Meble art déco bardzo wysoko stawiają potrzebę komfortu. Stąd jednym z popularniejszych modeli mebli art déco jest fotel klubowy. Jego tapicerka może być wykonana zarówno ze skóry, jak i tkaniny – ważne by wyróżniał się wygodą. Meble art déco najlepiej sprawdzą się w salonie w strefie wypoczynkowo-towarzyskiej, bowiem kluczem w ich wypadku jest wygoda. W salonie art déco nie może więc zabraknąć tapczanu czy kanapy.

Meble-art-deco-3.jpg

Ciąg kuchenny

Zamiast pięknych, ale nieporęcznych kuchennych kredensów art déco przyniosło ciąg kuchenny, czyli proste szafki przykryte płaskim blatem – element, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszą kuchnię. Jeśli chcemy, aby zabudowa kuchenna była zgodna ze stylem art déco, postawmy na białe, lśniące szafki.

Bieliźniarka, biblioteczka, kredens

Piękno modeli art déco to element istotny, jednak na pierwszym planie stoi funkcja, a co za tym idzie – poręczność i praktyczność. Dlatego meble art déco to modele, które potrafią zapanować nad mnogością przedmiotów, posegregować je i estetycznie przechować.

Meble-art-deco-5.jpg

Stoliki kawowe

Popularne meble art déco to też kawowe stoliki. Występować mogą w przeróżnych kształtach – ich blaty mogą być prostokątne, okrągłe czy wielokątne. Stolik kawowy możemy również przerobić na wersję nieco bardziej szlachetną, jeśli jego powierzchnię poddamy politurowaniu (co uwypukli rysunek forniru), bądź udekorujemy złoceniem.

Meble-art-deco-3.jpg
 
Meble art déco – materiały

Najpopularniejszym surowcem do produkcji mebli art déco jest drewno w pełnej palecie gatunkowej – począwszy od egzotycznych na tradycyjnych odmianach kończąc. Zapewnia ono odpowiednią dekorację, ale i walory praktyczne oraz wytrzymałościowe. Jeśli chodzi o kolorystykę – dominują ciemne, nasycone odcienie naturalnego drewna, ale nie unika się również barwienia go, nawet na czerwień, zieleń czy błękit. Meble art déco obowiązkowo wykańczane są lakierem. Styl ten nie unika także nowoczesnych połączeń, np. drewna z metalem i szkłem (choćby w przypadku stołów).

Zobacz:

Meble-art-deco-5.jpg

Wypoczynkowe meble art déco muszą być oczywiście miękkie i wygodne, dlatego pokrywa się je różnymi tkaninami. Szczególnie modnym kolorem dla obić tapicerskich mebli art déco jest biel.  Popularnym materiałem obiciowym jest także skóra. 

Meble-art-deco-8.jpg
 

Dołącz do dyskusji