Często meble do łazienki są wykonywane z płyt typu MDF i pokryte folią PCV. To złe rozwiązanie, nie zabezpieczające odpowiednio mebla. Przy tego typu materiale szczególnie fronty szafek i szuflad muszą być zabezpieczone w sposób maksymalny, co zagwarantuje jedynie lakier poliuretanowy, nakładany specjalnymi technologiami uodparniającymi materiał. Sam materiał, z którego wykonano meble, powinien być także zabezpieczony przed wilgocią – w przeciwnym wypadku, po nasączeniu wodą i odparowaniu jej, materiał zmieniając swój kształt, prawie na pewno wypaczy mebel.
Najlepiej do takiego zastosowania nadają się drewna egzotyczne, takie jak: merabu, teak, doussie, mahoń, cedr, badi, sapele i iroko. Drewno takie ma mniejszy współczynnik kurczliwości i nie wypaczy się ani nie napuchnie pod wpływem oddziaływania wilgoci, z jaką mamy do czynienia w łazience.
Fot. Meble Diamond i Magnat Oristo
Zawiasy do mebli i inne uwagi
Warto także zwrócić uwagę na rodzaj i zabezpieczenie okuć i zawiasów w meblu, ponieważ w warunkach wilgoci – znów: prawie na pewno – niezabezpieczony materiał się rozluźni i zacznie „zwisać”. Dobrze też, jeżeli tylne ścianki mebli nie dotykają bezpośrednio ścian z natury rzeczy wilgotnych, zaś mebel jest tak skonstruowany, że ścianki te są przesunięte nieco ku przodowi w stosunku do blatu.
Fot. Meble Bamako Cersanit
Należy dokładnie przeczytać załączone informacje o materiale, z którego zostały wykonane dane meble, oraz dowiedzieć się szczegółów u sprzedawcy, aby uniknąć przykrych w skutkach niespodzianek w chwili, gdy materiał w meblu napuchnie albo się rozwarstwi, doprowadzając w rezultacie do rozsypania się mebla i wypadnięcia okuć.
Dołącz do dyskusji