mebleportal
5 5 43

Meble do łazienki – co należy wiedzieć?

Meble do łazienki – co należy wiedzieć?

Łazienka jest specyficznym miejscem, jeśli chodzi o wyposażenie w meble, gdyż muszą one sprostać w tym środowisku wymaganiom, których nie stawia się standardowo meblom w innych pomieszczeniach. W łazience zazwyczaj występują gwałtowne zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza, nie mówiąc o tym, iż materiał użyty do budowy mebli będzie najczęściej narażony również na bezpośredni kontakt z wodą. Co powinniśmy zatem wiedzieć, decydując się na zakup mebli do łazienki?
 

Materiały odporne na wilgoć

Często meble do łazienki są wykonywane z płyt typu MDF i pokryte folią PCV. To złe rozwiązanie, nie zabezpieczające odpowiednio mebla. Przy tego typu materiale szczególnie fronty szafek i szuflad muszą być zabezpieczone w sposób maksymalny, co zagwarantuje jedynie lakier poliuretanowy, nakładany specjalnymi technologiami uodparniającymi materiał. Sam materiał, z którego wykonano meble, powinien być także zabezpieczony przed wilgocią – w przeciwnym wypadku, po nasączeniu wodą i odparowaniu jej, materiał zmieniając swój kształt, prawie na pewno wypaczy mebel.
 

Niezłym rozwiązaniem jest poszukanie mebli wykonanych z materiałów innych niż płyta, na przykład blachy, szkła czy plastiku. Oczywiście blacha musi być nierdzewna i dobrze zabezpieczona lakierem. Dobrym materiałem jest również płyta HPL przeznaczona do pracy właśnie w środowisku wilgotnym.
Materiałem cieszącym się dużą popularnością jest drewno. Meble tego typu są solidne i charakteryzują się niepowtarzalną atmosferą, wnosząc do łazienki dużo ciepła, związanego ze strukturą i kolorem drewna jako surowca. Drewno jest materiałem niezwykle wdzięcznym i poszukiwanym, jednak nie każda odmiana drewna będzie dobra dla trudnych warunków panujących w łazience.
 
Tymczasem każdą łazienkę trzeba na pewno zabezpieczyć, poddając meble lakierowaniu, olejowaniu lub woskowaniu. Drewno użyte do budowy mebli powinno wykazywać się dużą ilością naturalnych olejów oraz małą kurczliwością własną.

Najlepiej do takiego zastosowania nadają się drewna egzotyczne, takie jak: merabu, teak, doussie, mahoń, cedr, badi, sapele i iroko. Drewno takie ma mniejszy współczynnik kurczliwości i nie wypaczy się ani nie napuchnie pod wpływem oddziaływania wilgoci, z jaką mamy do czynienia w łazience.

Meble do łazienki Oristo   
Fot. Meble Diamond i Magnat Oristo 
Zawiasy do mebli i inne uwagi 

Warto także zwrócić uwagę na rodzaj i zabezpieczenie okuć i zawiasów w meblu, ponieważ w warunkach wilgoci – znów: prawie na pewno – niezabezpieczony materiał się rozluźni i zacznie „zwisać”. Dobrze też, jeżeli tylne ścianki mebli nie dotykają bezpośrednio ścian z natury rzeczy wilgotnych, zaś mebel jest tak skonstruowany, że ścianki te są przesunięte nieco ku przodowi w stosunku do blatu.


Meble do łazienki Bamako Cersanit
Fot. Meble Bamako Cersanit

Należy dokładnie przeczytać załączone informacje o materiale, z którego zostały wykonane dane meble, oraz dowiedzieć się szczegółów u sprzedawcy, aby uniknąć przykrych w skutkach niespodzianek w chwili, gdy materiał w meblu napuchnie albo się rozwarstwi, doprowadzając w rezultacie do rozsypania się mebla i wypadnięcia okuć.

 

Dołącz do dyskusji