Meble skórzana mają szerokie grono zwolenników, ale też przeciwników. Na ich korzyść przemawia klasyczny, ponadczasowy wygląd i elegancja, jaką wprowadzają do wnętrza. Jednak są one kosztowne i kontrowersyjne ze względu na pochodzenie skór. Pewnym rozwiązaniem dla miłośników wyglądu skórzanych mebli, którzy jednak nie chcą się na nie zdecydować ze względu na cenę lub przekonania, są produkty wykończone materiałami skóropodobnymi.
Niektóre produkty tego typu są jednak mało komfortowych: nie przepuszczają powietrza oraz są nieprzyjemne w dotyku. Który rodzaj ekoskóry zapewni nam większą wygodę użytkowania? Materiały skóropodobne, ze względu na skład, możemy podzielić na polichlorki winylu (PVC) i poliuretany (PU). Pierwsze, określane również jako tzw. skaje, mają niską rozciągliwość oraz nie przepuszczają wilgoci. Poliuretany są natomiast bardziej trwałe i odporne na szkodliwe działanie wody. Przy tym charakteryzują się dobrą rozciągliwością, dzięki czemu tapicerka nie pęka tak łatwo na zgięciach materiału ani nie rozwarstwia się. Najważniejszym jednak wyróżnikiem ekoskór poliuretanowych jest zdolność do przepuszczania wilgoci, co znacząco przekłada się na komfort ich użytkowania – podczas korzystania z nich nie będziemy się nadmiernie pocić.
Niektóre ekoskóry wzbogacone są dodatkową powłoką ochronną, która ułatwia ich czyszczenia (np. ekoskóry z oferty Fargotex Group). Dzięki temu plamy z długopisów czy mazaków możemy usunąć z tkaniny za pomocą gumki do ścierania.
AO
11.08.2016
Polecamy:
nie znoszę prawdziwej skóry. Jeżeli już to tylko ekoskóra