Fototapety 30 lat temu…
Lata 80-te i 90-te dwudziestego wieku to czas największej popularności fototapet. Wtedy ściany ozdabiano zazwyczaj krajobrazami łąk, lasów czy wodospadów. Niestety, materiały z jakich tego rodzaju fototapety wykonywano, pozostawiały wiele do życzenia. Efekt końcowy był zatem daleki od ideału. Podobnie rzecz miała się z ich trwałością – łatwo je można było zabrudzić lub uszkodzić.
Fototapety dziś
Dziś fototapety ponownie wracają do łask. Najpierw pojawiły się w loftach, a teraz i w przeciętnej wielkości domach i mieszkaniach. Co takiego stoi więc za ich wielkim powrotem? Dlaczego znów pokochaliśmy fototapety, które jeszcze kilka lat temu uznawane były za przejaw kiczu?
Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Przede wszystkim dzisiejsze fototapety to świetne wyroby pod względem jakościowym. Dziś producenci korzystają z dobrej techniki i materiałów, co skutkuje wysoką jakością przy jednocześnie dostępnej cenie. Wydruki na wyrobach nie blakną, dzięki czemu mogą zdobić wnętrza nawet przez kilka lat (chyba, że wcześniej nam się znudzą). Materiały stosowane do wykonania tych wyrobów są odporne na wilgoć i plamy, dzięki czemu taka fototapeta może być zastosowana nie tylko w salonie, ale i w kuchni, czy nawet w łazience.
Rodzaje fototapet
Fototapety przygotowywane są z różnych materiałów. W zależności od tego, z czego są wykonane, zmienia się cena oraz zna oraz miejsce ich zastosowania.konane, zmienia sie wet w łązience.lamy, dzięki czemu taka fototapeta może byc sie miejsce ich zastosowania.
Fototapety lateksowe wykonane są z gładkiego, matowego papieru lateksowego, który najlepiej zabezpieczyć laminatem w celu zwiększenia odporności takiej tapety na uszkodzenia.
Wodoodporne, niezwykle trwałe fototapety winylowe na podkładzie flizelinowym z delikatnym satynowym połyskiem. Wykonane są z „oddychającego materiału” przepuszczającego parę wodną, dlatego sprawdzą się w każdym pomieszczeniu w naszym domu, także i w miejscach, w których są narażone na kontakt z wodą, np. w kuchni lub łazience. To najgrubsze z wszystkich fototapet. Bardzo dobrze kryją wszelkie nierówności ścian. Łatwo również usunąć z nich zabrudzenia – wystarczy przetrzeć je delikatnie miękką, wilgotną szmatką. Umiejscowione w kuchni nad blatem warto dodatkowo pokryć szkłem lub pleksi, który ochroni je przed zabrudzeniami.
Ma rynku dostępne są także fototapety bazujące na ekologicznym materiale greenPIX, który pozwala uzyskać niezwykle żywe, soczyste barwy wydruku. Nie zawiera on PCV, a do przyklejenia fototapety wydrukowanej na tym materiale pokrytym warstwą kleju od wewnętrznej strony, wystarczy sama woda.
Fototapety samoprzylepne to propozycja ozdabiania pomieszczeń, w których ściany są idealnie gładkie. Warstwę kleju zabezpiecza papier silikonowy, który łatwo usunąć w trakcie aplikacji. Równie łatwo można taką fototapetę usunąć ze ściany. Oklejać można nimi również: szafy, stoły, drzwi, lustra i inne gładkie powierzchnie.
Fototapeta a stylistyka wnętrz
Często trudno jest nam się zdecydować, w jakim stylu będzie nasze wnętrze. Wtedy też decydujemy się na coś uniwersalnego. Meble, kolory czy dodatki są wtedy mało wyróżniające się. Po pewnym czasie brakuje nam jednak jakiegoś konkretu, czegoś, co nada naszemu salonowi charakteru. Wtedy też decydujemy się na oryginalną fototapetę, która sprawi, iż dane pomieszczenie zmieni się diametralnie.
Salon a fototapeta
Salon jest świetnym miejscem do zastosowania fototapety. Dlaczego? Dlatego, iż zazwyczaj jest on pomieszczeniem, w którym przebywamy najczęściej i w którym przyjmujemy swoich gości. Umiejętnie dobrany motyw nada temu pomieszczeniu charakteru. A jaką fototapetę wybrać? To zależy od nas samych, od tego, co lubimy, jakie motywy są nam najbliższe, jakie mamy meble itp. Bez problemu dobierzemy odpowiedni produkt. Możemy przebierać spośród licznych motywów. Metropolia, budowle ze Wschodu, przyroda, nowoczesne grafiki, mapa świata, napisy – to tylko przykłady tego, na co możemy się zdecydować. Jedną z dostępnych opcji są również druki naszych prywatnych zdjęć na tapecie. Pamiętajmy jednak, aby fototapeta pasowała całości wystroju wnętrza – rzadko kiedy udają się takie eksperymenty, w których łączy się różnorodne motywy.
Źródło zdjęć: Sklep DecoMania.pl
Dołącz do dyskusji