East Hampton i Southampton to miejscowości na Long Island, w których bogaci nowojorczycy budują swoje letnie rezydencje. Styl tych wnętrz stał się na tyle charakterystyczny, że zyskał swoją osobną nazwę: Hampton. W Polsce jest on mniej rozpoznawalny, jednak może przypaść do gustu wielu z Was. Ma bowiem kilka wspólnych elementów z popularnym stylem skandynawskim. Z tą różnicą, że wnętrza w klimacie Hampton są bardziej eleganckie i ponadczasowe. Ich wytworność idzie jednak w parze z przytulnością i bezpretensjonalnością. Jeżeli zatem poszukujecie pomysłu na klimatyczne, a zarazem wysmakowane i wytworne wnętrze, styl Hampton jest ku temu idealny. Za pomocą jakich elemntów wprowadzimy go do własnych domów?
1. Kolorystyka
We wnętrzach w stylu Hampton dominują delikatne kolory inspirowane nadmorskim krajobrazem. Odnajdziemy w nich wszelkie odcienie błękitu i beżu (od piaskowych do brązowych), a także szarości, delikatne zielenie i biel. W formie dodatków i pojedynczych akcentów pojawiają się również kolory: żółty i granatowy.
2. Meble
Elegancki i ponadczasowy charakter stylu Hampton to w dużej mierze zasługa mebli. Obok wiklinowych koszy, stolików i foteli o delikatnej konstrukcji, w nadmorskich posiadłościach nowojorczyków znajdziemy klasyczne, często stylizowane meble, m.in. kolonialne stoliki i komody, drewniane sekretarzyki oraz eleganckie fotele (np. w ludwikowskim stylu). Ponadto we wnętrzu Hampton nie powinno zabraknąć wygodnej, wieloosobowej sofy i puf.
3. Dodatki
Z uwagi na nadmorski charakter aranżacji, do wnętrza możemy wprowadzić marynistyczne motywy, np. kufry, marynarskie pasy, muszle, butelki. W takiej aranżacji dużą role odgrywają również tekstylia: długie zasłony, miękkie pledy i poduszki. Te ostatnie są nieodłącznym dopełnieniem foteli i sof. Poszewki poduszek często zdobią różne wzory, takie jak biało-niebieskie pasy i geometryczne figury. Możemy również sięgnąć po gładkie, jedwabne lub aksamitne poduszki, które podkreślą elegancki styl wnętrza.
Ważnym elementem wystroju wnętrza jest oświetlenie. Nieodzownym uzupełnieniem lamp sufitowych są lampy stojące z klasycznymi abażurami. Dodatkowo możemy wprowadzić do wnętrza świeczniki i latarenki.
A dlaczego nie? Biel i szarość super się wpasuję w mały salon. Z resztą letnie apartamenty nad polskim morzem na wynajem też są często urządzone w takim stylu i wyglądają super.
Uroczy 🙂 Ale w blokowym wnętrzu go nie widzę
Lubię błękit we wnętrzu, a nie bardzo wiedziałam, jak go fajnie wtopić w wystrój. A tu taka inspiracja 🙂