mebleportal
5 5 58

Nendo + BoConcept – japońsko-duńska mieszanka estetyczna

Nendo + BoConcept – japońsko-duńska mieszanka estetyczna

Design i aranżacja wnętrz nie znają połączeń niemożliwych. Co więcej – czasem z pozornie niepasujących do siebie koncepcji kreować można produkty porywające i niezwykłe. Tak dzieje się w przypadku współpracy Nendo i BoConcept.

Kolekcja mebli powstała z tego połączenia to krzyżówka dwóch odmiennych estetyk – japońskiej i duńskiej. Pozornie stoją one na przeciwległych biegunach, w rzeczywistości potrafią jednak umiejętnie się dopełniać i komponować. Nazwa kolekcji to po prostu „Fusion”, co jasno świadczy o tej koalicji, syntezie, zespoleniu. Na kolekcję składa się trzynaście elementów, które wspólnie tworzą niemal pełen przekrój wyposażenia wnętrza – począwszy od sofy i fotela, przez stolik, dywan, aż po uzupełniające drobiazgi: świeczniki, kubki czy zegary. 
 
Inspirację origami oraz uwielbienie bieli kolekcja zawdzięcza wpływowi japońskiej stylistyki. W „Fusion” występują zatem silne odniesienia do tradycji: zarówno tradycyjnej sztuki, jak i głęboko osadzonych wierzeń. Ale równoważone zostaje to duńską funkcjonalnością i oszczędnością, świeżością. To harmonia i poszanowanie dla dwóch różnych kultur, uwzględnienie ich odmienności i poszukiwanie elementów wspólnych oraz łączenie tych, które mogą się uzupełniać.

nendo for boconceptnendo for boconcept talerze

Fot. Zegar ścienny oraz talerze Collectors zaprojektowane przez Nendo dla BoConcept.
Cechą charakterystyczną kolekcji są trójwymiarowość i geometryczność, do powstania których impulsem stał się papier i możliwości jego składania. Trzeci wymiar jednak doskonale potrafi wtapiać się w modele nieprzestrzenne, tym samym wzbogacając je, rozszerzając. Nawet płaskie formy tutaj żyją i oddychają, multiplikowane wzory układają się w zwierzęce kształty, natomiast fotele wydają się przytulać same siebie.
 
Podstawowymi kolorami są czerń i biel uzupełnione szarościami i drewnem. Ale zdołano też nieinwazyjnie wkomponować więcej barw, dzięki którym wzory hipnotyzują i wciągają jeszcze bardziej. Szczególnie widoczne jest to na talerzach, które na myśl przywodzą kalejdoskopy.
 
nendo for bo conceptnendo for boconcept fotel
Fot. Poduszki oraz fotel Fusion zaprojektowane przez Nendo dla BoConcept.
 
W przypadku sofy również mamy do czynienia z elementem układanki. Siedzisko jest prostą, materacową formą, na którą nałożone są cztery moduły różnych rozmiarów. Można je dowolnie układać i komponować, żeby tworzyć funkcjonalne konfiguracje w zależności od potrzeb i okazji. To również łatwy sposób na szybkie odświeżanie wyglądu sofy.

Fotel to już forma zupełnie odmienna. Kojarzy się z ciepłem i schronieniem, wygląda bowiem jakby nawoływał do zajęcia na nim miejsca. W celu wzmożenia wygody wykorzystać można dodatkowo podnóżek. Sofa, fotel i podnóżek dla spójności kolekcji posiadają jednakowe, drewniane nóżki.  

Niezwykle ciekawą konstrukcją i pomysłem wyróżniają się stoliki. Minimalistyczne i białe, ale połączone ze sobą w intrygujący sposób. Z jednej strony przypominają okulary, a właściwie dwie pary okularów zespawane ze sobą, z drugiej – wyglądają jak owady na smukłych nóżkach. Ta osobliwość i innowacyjność jest również praktyczna.

nendo for boconcept sofanendo for boconcept stolik

Fot. Sofa Fusion oraz stoliki zaprojektowane przez Nendo dla BoConcept.
Jako że Nendo to studio z szerokimi zainteresowaniami, w kolekcji nie zabrało też dodatkowych elementów dekoracyjnych, oczywiście prostych i estetycznych.

Pozornie dalekie estetyki okazują się idealnie żyć ze sobą w symbiozie, przenikać się, inspirować i napędzać. Japońskie i duńskie style oraz idee dopełniają się, tworząc skromną elegancję, pełną uroku i smaku. 

Dołącz do dyskusji