mebleportal
5 5 45

Parawan nawannowy – alternatywa dla prysznica

Niekończące się spory o wyższości wanny lub prysznica zostają zażegnane – kompromisowym rozwiązaniem godzącym miłośników długich kąpieli i wygody natrysku jest parawan nawannowy. 

parawan nawannowy

Parawan nawannowy sprawdzi się szczególnie we wnętrzach niewielkich, które nie mogłyby pomieścić zarówno wanny, jak i prysznica. Pozwala on cieszyć się podwójną funkcjonalnością, bez konieczności ograniczania potrzebnej przestrzeni użytkowej. 
 
Polecamy:
 

Parawanem może być po prostu zasłona prysznicowa z impregnowanego materiału, ale zdecydowanie bardziej praktyczne rozwiązanie stanowią kabiny nawannowe. Pasują one niemalże do każdego rodzaju standardowych wanien kąpielowych. Występują w trzech typach: przesuwanych, składanych (harmonijkowych) oraz wahadłowych. Kabiny nawannowe przesuwane składają się z jednego bądź kilku rozsuwanych, zachodzących na siebie elementów. Modele składane posiadają jedno, dwa bądź trzy skrzydła, które nie wymagają prowadnic, co wpływa na łatwość montażu. Ze względu na składanie się profili zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz ten rodzaj parawanów nie sprawia problemów przy czyszczeniu. Profile kabin wahadłowych natomiast obracają się wokół własnej osi pionowej. O ile modele przesuwane i składane nadają się do każdego kształtu wanien, tak kabiny wahadłowe można zamontować wyłącznie w wannach prostokątnych. 

parawan nawannowy
 
Profile parawanów nawannowych są aluminiowe, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Do ich łączenia używa się silikonu i gumowych uszczelek dopasowanych barwą, dodatkowe uszczelnienie zapewniają też stosowane niekiedy magnesy. Chromowane okucia natomiast są odporne na niepożądane skutki wysokiej wilgotności.

parawan nawannowy

Ścianki parawanów tworzone są ze szkła hartowanego bądź sztucznego tworzywa, takiego jak polistyren lub akryl. Szkło stosowane w parawanach nawannowych jest grube i bezpieczne – odporne na stłuczenia, a gdy nawet do uszkodzenia dojdzie, szkło kruszy się na nieostre, niewielkie kawałki. Powierzchnia szkła jest pokryta specjalną warstwą gwarantującą ochronę przed zarysowaniami, tworzeniem się smug oraz osadzaniem się kamienia. Polistyren może być wzorzysty bądź gładki, zarówno kolorowy jak i bezbarwny. Jest nieco cieńszy, a przez to lżejszy od szkła. Wiąże się to niestety z szeregiem wad: tworzywo to nie jest odporne na zarysowania i uszkodzenia, dodatkowo, gdy do nich dojdzie, powierzchnia rozpada się na elementy o ostrych, niebezpiecznych kantach. Dlatego też lepszym, bo trwałym i gwarantującym bezpieczeństwo wyborem jest postawienie na szkło hartowane.
 
parawan nawannowy

Parawan nawannowy podwyższa funkcjonalność łazienki. Dodatkowo dzięki różnorodności wariantów i bogatym paletom kształtów, kolorów i wzorów stanowi estetyczne dopełnienie przestrzeni kąpielowej każdej łazienki. 

Dołącz do dyskusji