Wielkoformatowe płytki najlepiej wykorzystywać do przestronnych pomieszczeń, bowiem w małych łazienkach mogą przytłaczać i dodatkowo optycznie zmniejszać powierzchnię. Można je stosować zarówno na ścianach jak i podłogach. Tego rodzaju płytki najlepiej współgrać będą ze stylem nowoczesnym, w którym gładkie, jednolite płytki nadadzą prostego, minimalistycznego charakteru, ale i ze stylem klasycznym, któremu dodadzą blichtru i elegancji wywiedzionych z pałacowych wnętrz.
Fot. Płytki Doblo firmy Paradyż.
Należy jednak mieć na uwadze, że wielkoformatowe płytki układa się w inny sposób, niż te rozmiarów standardowych. Ich montaż wcale nie jest szybszy, ponieważ wymagają one precyzji i dokładności, a także specjalnych produktów. Można ułożyć je samemu, trzeba jednak pamiętać o starannym przygotowaniu podłoża oraz odpowiednim klejeniu. Takie płytki charakteryzują się też dużą wagą, co dodatkowo utrudnia montaż. Z drugiej strony jednak coraz częściej wielkoformatowe płytki produkowane są w wersji slim – niewielka grubość sprawia, że nie zabierają one powierzchni użytkowej, a także można układać je na istniejących już płytkach bez ich skuwania.
Wielkoformatowe płytki mogą być kalibrowane bądź rektyfikowane. Z płytek kalibrowanych nie da się utworzyć jednolitej powierzchni ze względu na zaokrąglone brzegi a także konieczność zastosowania szerokich fug. Jednolitą płaszczyznę uzyskać można dzięki płytkom rektyfikowanym. Nawet w ich przypadku warto jednak wykorzystać fugowanie, które zapewni odpowiednią dylatację, czyli przerwę umożliwiającą przenoszenie obciążeń bez pękania okładziny.
Fot. Kolekcja Green firmy Tubądzin.
Najpopularniejszą metodą układania wszelkich płytek jest montaż na klej. Sprawdzi się on również w przypadku płytek wielkoformatowych. Wymaga on idealnie płaskiego podłoża pozbawionego pęknięć i zarysowań, musi być ono dodatkowo dokładnie odpylone i odtłuszczone. W przypadku podłóg stosuje się uprzednio zazwyczaj masy samopoziomujące, natomiast do ścian używa się zapraw wyrównawczych. Zaleca się też gruntowanie podłoża, co zapobiegnie wchłanianiu wody z zaprawy klejowej. Szczególnie istotne jest też dokładne i szczelne wypełnienie zaprawą klejową przestrzeni między podłożem a okładziną. Najlepsza będzie zaprawa upłynniona, a w przypadku posadzek – kleje odkształcalne.
Polecamy:
Na polskim rynku znajdziemy wiele interesujących modeli wielkoformatowych płytek.
Opoczno w swej ofercie posiada kolekcję Urban Mix idealną do zastosowania w łazience. Płytki występują w pięciu wersjach kolorystycznych w beżowo-szarej stylistyce. Kremowe barwy są uniwersalne, więc sprawdzą się w każdej łazience, grafity i szarości natomiast idealnie skomponują się z prostymi, nowoczesnymi wnętrzami, nadając im niepowtarzalnego charakteru.
Ceramika Paradyż celuje w podobną stylistykę. Kolekcje Doblo, Rino czy Explorer są proste i szlachetne. Szarości i neutralność nie są tu jednak nudne i banalne, ale intrygujące. Dzięki zastosowaniu wyraźnych struktur i delikatnych grafik surowość i minimalizm zostają odkryte na nowo. Postawiono tutaj na ascetyczny design rodem z loftów, który wydaje się intrygującym konceptem stylizacyjnym.
Fot. Płytki Urban Mix firmy Opoczno.
W asortymencie marki Tubądzin znaleźć możemy natomiast płytki w niezwykłych kolorach. Kolekcja Colour oferuje wielkoformatowe płytki ścienne w soczystych żółciach oraz zieleniach, które ożywią naszą łazienkę i nadadzą jej oryginalnego charakteru. Mniej odważni mogą wybierać biel, ale za to urozmaiconą ciekawymi fakturami, które sprawią, że nasza łazienka na pewno nie będzie nuda.
Wielkoformatowe płytki są antypoślizgowe, odporne na wodę i łatwe w czyszczeniu, dlatego też świetnie sprawdzą się w łazience.
Bardzo ładne płytki w dużym i wielkim formacie wprowadził również Ceramstic, którego mi tu zabrakło w przykładach. Poza tym zarówno soczysta zieleń jak i żółte płytki to świetna propozycja aranżacji energetycznych łazienek.