mebleportal
5 5 48

Płytki wielkoformatowe w aranżacjach łazienek

Płytki wielkoformatowe w aranżacjach łazienek

Różnorodność płytek ceramicznych i gresowych zaskakuje – wybierać możemy począwszy od malutkich mozaikowych propozycji, przez standardowe rozmiary, na wielkoformatowych kończąc. Te ostatnie to aktualnie jeden z najpopularniejszych trendów w urządzaniu łazienek.

Fot. Kolekcja Yellow firmy Tubądzin.

Wielkoformatowe płytki najlepiej wykorzystywać do przestronnych pomieszczeń, bowiem w małych łazienkach mogą przytłaczać i dodatkowo optycznie zmniejszać powierzchnię. Można je stosować zarówno na ścianach jak i podłogach. Tego rodzaju płytki najlepiej współgrać będą ze stylem nowoczesnym, w którym gładkie, jednolite płytki nadadzą prostego, minimalistycznego charakteru, ale i ze stylem klasycznym, któremu dodadzą blichtru i elegancji wywiedzionych z pałacowych wnętrz.

płytki paradyż
Fot. Płytki Doblo firmy Paradyż.
 
Należy jednak mieć na uwadze, że wielkoformatowe płytki układa się w inny sposób, niż te rozmiarów standardowych. Ich montaż wcale nie jest szybszy, ponieważ wymagają one precyzji i dokładności, a także specjalnych produktów. Można ułożyć je samemu, trzeba jednak pamiętać o starannym przygotowaniu podłoża oraz odpowiednim klejeniu. Takie płytki charakteryzują się też dużą wagą, co dodatkowo utrudnia montaż. Z drugiej strony jednak coraz częściej wielkoformatowe płytki produkowane są w wersji slim – niewielka grubość sprawia, że nie zabierają one powierzchni użytkowej, a także można układać je na istniejących już płytkach bez ich skuwania.

Wielkoformatowe płytki mogą być kalibrowane bądź rektyfikowane. Z płytek kalibrowanych nie da się utworzyć jednolitej powierzchni ze względu na zaokrąglone brzegi a także konieczność zastosowania szerokich fug. Jednolitą płaszczyznę uzyskać można dzięki płytkom rektyfikowanym. Nawet w ich przypadku warto jednak wykorzystać fugowanie, które zapewni odpowiednią dylatację, czyli przerwę umożliwiającą przenoszenie obciążeń bez pękania okładziny.

Płytki tubadzin
Fot. Kolekcja Green firmy Tubądzin.
 
Najpopularniejszą metodą układania wszelkich płytek jest montaż na klej. Sprawdzi się on również w przypadku płytek wielkoformatowych. Wymaga on idealnie płaskiego podłoża pozbawionego pęknięć i zarysowań, musi być ono dodatkowo dokładnie odpylone i odtłuszczone. W przypadku podłóg stosuje się uprzednio zazwyczaj masy samopoziomujące, natomiast do ścian używa się zapraw wyrównawczych. Zaleca się też gruntowanie podłoża, co zapobiegnie wchłanianiu wody z zaprawy klejowej. Szczególnie istotne jest też dokładne i szczelne wypełnienie zaprawą klejową przestrzeni między podłożem a okładziną. Najlepsza będzie zaprawa upłynniona, a w przypadku posadzek – kleje odkształcalne.

Polecamy:
 

 
Na polskim rynku znajdziemy wiele interesujących modeli wielkoformatowych płytek.

Opoczno w swej ofercie posiada kolekcję Urban Mix idealną do zastosowania w łazience. Płytki występują w pięciu wersjach kolorystycznych w beżowo-szarej stylistyce. Kremowe barwy są uniwersalne, więc sprawdzą się w każdej łazience, grafity i szarości natomiast idealnie skomponują się z prostymi, nowoczesnymi wnętrzami, nadając im niepowtarzalnego charakteru.

Ceramika Paradyż celuje w podobną stylistykę. Kolekcje Doblo, Rino czy Explorer są proste i szlachetne. Szarości i neutralność nie są tu jednak nudne i banalne, ale intrygujące. Dzięki zastosowaniu wyraźnych struktur i delikatnych grafik surowość i minimalizm zostają odkryte na nowo. Postawiono tutaj na ascetyczny design rodem z loftów, który wydaje się intrygującym konceptem stylizacyjnym.

płytki opoczno
Fot. Płytki Urban Mix firmy Opoczno.

W asortymencie marki Tubądzin znaleźć możemy natomiast płytki w niezwykłych kolorach. Kolekcja Colour oferuje wielkoformatowe płytki ścienne w soczystych żółciach oraz zieleniach, które ożywią naszą łazienkę i nadadzą jej oryginalnego charakteru. Mniej odważni mogą wybierać biel, ale za to urozmaiconą ciekawymi fakturami, które sprawią, że nasza łazienka na pewno nie będzie nuda.
 
Wielkoformatowe płytki są antypoślizgowe, odporne na wodę i łatwe w czyszczeniu, dlatego też świetnie sprawdzą się w łazience.

9 komentarzy
Pxypns
7 kwietnia 2023, 10:32
0/0

order zyrtec 5mg online cetirizine 5mg canada sertraline 50mg without prescription

Glgmeu
6 kwietnia 2023, 02:49
0/0

warfarin over the counter order reglan pills order zyloprim without prescription

Axnlfz
4 kwietnia 2023, 00:42
0/0

purchase ezetimibe sale buy tetracycline 500mg generic buy methotrexate online

Iuhkkg
2 kwietnia 2023, 08:40
0/0

order phenergan online cheap order provigil 200mg cialis tablets

Wsuikd
1 kwietnia 2023, 13:26
0/0

alfuzosin oral brand uroxatral 10mg order diltiazem pills

Fhkmmq
30 marca 2023, 08:16
0/0

simvastatin 10mg usa sildenafil mail order sildenafil 50mg

Owzkwt
29 marca 2023, 17:30
0/0

dapsone 100mg for sale mesalamine 800mg ca how to get tenormin without a prescription

Volnuv
28 marca 2023, 11:57
0/0

purchase ditropan pill oxybutynin usa buy trileptal 600mg

Omnika
9 sierpnia 2015, 11:58
0/0

Bardzo ładne płytki w dużym i wielkim formacie wprowadził również Ceramstic, którego mi tu zabrakło w przykładach. Poza tym zarówno soczysta zieleń jak i żółte płytki to świetna propozycja aranżacji energetycznych łazienek.

Dołącz do dyskusji