mebleportal
5 5 38

Prysznic bez brodzika – plusy i minusy

Prysznic bez brodzika – plusy i minusy

Kabina prysznicowa bez brodzika to aktualnie coraz chętniej wykorzystywany trend w urządzaniu łazienek. Czy jest bez wad? Jakie ma zalety? Przedstawiamy plusy i minusy tego rozwiązania. 

Prysznic bez brodzika możliwy jest w dwóch przypadkach: odpływu w podłodze bądź w ścianie. Oba wymagają specjalnych warunków do montażu, dlatego dobrze myśleć o nich już na najbardziej podstawowym etapie projektowania domu, bowiem potrzebne będzie specjalne wyprofilowanie i przygotowanie warstw podłogi.

Prysznic z odpływem w podłodze mieści wszystkie konieczne elementy w grubości stropu, która powinna zawierać ok. 15 cm zapasu wysokości. Znaleźć musi się tam odpływ kanalizacyjny z rurą o średnicy 50mm, który powinien być ułożony ze spadkiem minimum 2% do pionu kanalizacyjnego na warstwie styropianu oraz wpust podłogowy z syfonem punktowym lub liniowym.

Prysznic z odpływem ściennym posiada specjalny stelaż oraz syfon schowany między obudową stelaża a ścianą, którego wlot znajduje się na wysokości wykończonej podłogi. Tutaj bowiem również podłoga pomieścić musi rurę odpływową, a co za tym idzie jest grubość musi wynosić ok. 11 cm. 

prysznic bez brodzika
 
Zalety prysznica bez brodzika
 
Elegancja: prysznice bez brodzika to opcja przede wszystkim estetyczna, dodająca łazience klasy, prostoty i charakteru. W prysznicu z odpływem ściennym zauważalna jest wyłącznie płytka maskująca oraz wąska szczelina, przez którą odpływa woda, natomiast w modelach z odpływem w podłodze zamontować możemy kratki czy ruszty z jednowarstwowego, niemal niezauważalnego szkła, które świetnie współgra z płytkami czy pozostałymi elementami wykończeniowymi. Ciekawym rozwiązaniem ze względu na konieczność profilowania podłogi jest też na przykład ułożenie mozaiki, tylko na podłodze, bądź zarówno na niej jak i na ścianach łazienki. Przezroczyste, szklane ściany kabiny dodadzą elegancji, ale i optycznie powiększą wnętrze. Ścianki mogą być też częściowo z innego materiału, np. do połowy murkiem, który służyć może jako dodatkowa, praktyczna półka.

Różnorodność: prysznic tego typu może mieć dowolną wielkość i kształt, bowiem nie ogranicza nas rozmiar brodzika. Dla przykładu uzyskanie trójkątnego prysznica nie stanowi żadnego problemu. Świetnie sprawdzi się to też w skomplikowanych architektonicznie przestrzeniach łazienki trudnych do zagospodarowania.

Wygoda: bezstopniowe przejście do części prysznica jest rozwiązaniem wysoce praktycznym i bezpiecznym, szczególnie dla młodszych bądź starszych użytkowników, czy osób posiadających problemy ruchowe (odpowiednio szeroka może pomieścić nawet wózek inwalidzki), dzięki czemu łazienka idealnie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb domowników.

prysznic bez brodzika
 
 Wady prysznica bez brodzika
 
Skomplikowany montaż: w zasadzie jedynym problemem, który niesie ze sobą prysznic bez brodzika jest niełatwy montaż. Nie można go przeprowadzić podczas zwykłego remontu, posiadanie prysznica tego rodzaju najlepiej zaplanować na etapie projektowania całego domu. Wiąże się z tym również fakt, że na tego typu udogodnienie pozwolić sobie mogą jedynie właściciele domów, ponieważ w mieszkaniach w bloku tego rozwiązania nie sposób zastosować. Montaż jest skomplikowany i czasochłonny, wymaga: wykonania specjalnego rodzaju podejścia kanalizacyjnego (w podłodze na gruncie, w stropie gęstożebrowym bądź w stropie monolitycznym), odpowiednich odwodnień (liniowych, punktowych, w niektórych przypadkach łukowych), izolacji przeciwwodnej na całej powierzchni podłogi oraz na części powierzchni ścian, dodatkowych uszczelnień oraz spadków powierzchni.
               
Cena: Trudności montażu dyktują również wyższy koszt takiego prysznica w porównaniu do tradycyjnych modeli. Powinno się tutaj używać najwyższej jakości produktów, które muszą zapewnić profesjonalne uszczelnienie. 
 
Prysznic bez brodzika roztacza przed sobą mnóstwo zalet, zarówno na poziomie wizualnym, jak i funkcjonalnym. Jeśli tylko jesteśmy w stanie pozwolić sobie na takie rozwiązanie, zarówno, jeśli chodzi o kwestie finansowe, jak i mieszkaniowe, warto zaadaptować je w swojej łazience.

Dołącz do dyskusji