mebleportal
5 5 52

Przegląd szezlongów – fotel i sofa w jednym meblu

Przegląd szezlongów – fotel i sofa w jednym meblu

Szezlong to stylowe uzupełnienie fotela i sofy. Zapewnia dodatkową przestrzeń do wypoczynku i sprawia, że wnętrze zyskuje niepowtarzalny wygląd. Jakie modele szezlongów odnajdziemy w ofertach różnych sklepów? 

Fot. Szezlong Kalmar 

Szezlong – mebel do relaksu 

Szezlong to rodzaj mebla z wydłużonym siedziskiem, które umożliwia wypoczynek w pozycji półleżącej. Niezwykle modny w XVIII i XIX wieku, obecnie ponownie zyskuje popularności i coraz częściej gości we współczesnych wnętrzach. Szeroki wybór szezlongów – od modeli stylizowanych, przez klasyczne, nowoczesne, minimalistyczne, aż po odważne, futurystyczne w kształcie – pozwala dopasować je do różnych zamysłów aranżacyjnych. Z łatwością wkomponujemy go zarówno w salon urządzony w klasycznym stylu, salon eklektyczny bądź surowy i minimalistyczny. Ten mebel, chyba jak żaden inny, podkreśli również styl aranżacji vintage i shabby chic.

Szezlong jest meblem, który pośredniczy między fotelem a sofą. Łączy w sobie elementy obu tych przedmiotów, dlatego często jest pomijany w aranżacjach. Jeżeli bowiem wnętrze jest niewielkie, wówczas zazwyczaj decydujemy się na sofy i fotele, które wydają się być oczywistym wyborem. A szkoda, ponieważ szezlong wprowadza do wnętrza ciekawy styl, nutkę oryginalności i urok dawnych wnętrz. Można ustawić go w salonie lub sypialni, w których będzie stanowił dodatkowe miejsce do wypoczynku. W odróżnieniu od łóżka czy sofy nie jest on zarezerwowany tylko dla jednego z tych pomieszczeń.

Przegląd_szezlongów_4.jpg
Fot. Salon z szezlongiem Stocksund, IKEA

Kultowe modele szezlongów

Jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych modeli szezlongów jest LC-4 projektu francuskiego architekta, designera i urbanisty Le Corbusier’a. LC-4 powstał w 1928 roku i był określany jako „maszyna relaksu”. Oryginalny model składa się ze stalowego stelażu, skórzanego wykończenia oraz podgłówka w kształcie wałka. Ma charakterystyczną, łamaną linię, która nadaje mu ergonomiczny kształt sprzyjający wypoczynkowi. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli szezlongów inspirowanych projektem Corbusier’a. 
 
Przegląd_szezlongów_3.jpg
Fot. Szezlong inspirowany projektem LC-4 Le Corbusier’a, design store

 

Innym klasycznym modelem szezlonga jest Chesterfield – niezbędne wyposażenie eleganckiego salonu bądź gabinetu w angielskim stylu. Jego charakterystycznym elementem są pikowania, dzięki którym szezlong prezentuje się bardzo szykownie. Oryginalny model wykonany jest ze skóry, jednak obecnie mamy do wybory wiele szezlongów naśladujących Chesterfield obitych np. miękkim pluszem lub tkaniną szenilową.
 

Przegląd_szezlongów.jpg
Fot. Szezlong typu Chesterfield, importer: PLANETA DESIG 

 

Szezlong warto potraktować, jako samodzielną ozdobę wnętrza. Możemy dobrać go na zasadzie kontrastu względem pozostałych mebli wypoczynkowych i dominującego stylu aranżacyjnego, np. do nowoczesnego wnętrza wprowadzić szezlong klasyczny. Jeżeli natomiast zależy nam na spójnym efekcie, wybierzmy szezlong dopasowany stylistycznie i kolorystycznie do pozostałych elementów pomieszczenia.

Przegląd_szezlongów_2.jpg

Fot. Szezlong typu Chesterfield, producent Chesterfield Meble

Przegląd szezlongów  – zobacz popularne modele:
 

Polecamy:

3 komentarze
sonia
14 grudnia 2016, 16:26
0/0

Bardzo podobają mi się te szezlongi, kilka dni temu oglądałam je w bestmeble4you po prostu sa przepiękne i chyba jednak skuszę się ale na czerwony, będzie cudownie prezentował się w naszym salonie.

Maja
22 lutego 2016, 23:38
1/0

Chesterfield jest mega elegancki, klasyczny. Jakbym urządzała gabinet dla mężczyzny to Chesterfield musi być 😀

Kris
21 lutego 2016, 20:48
3/0

Eleganckie mebelki

Dołącz do dyskusji