mebleportal
5 5 43

Przydatne rozwiązania w każdej kawalerce!

Przydatne rozwiązania w każdej kawalerce!

Funkcjonalna i wygodna kawalerka – dla niektórych może to zabrzmieć niewiarygodnie. Jak bowiem na ok. 30m2 urządzić komfortowe i przyjazne miejsce do życia? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym Twoja kawalerka stanie się bardziej funkcjonalna. 

1. Właściwe rozplanowanie stref w kawalerce

Kawalerka to mieszkanie, w którym sypialnia, kuchnia i salon znajdują się w jednym pomieszczeniu (niekiedy kuchnia to oddzielne wnętrze). Jak zaaranżować je w wygodny sposób? Łóżko ustawmy w najbardziej zacisznym miejscu. Dodatkowo możemy odgrodzić je przenośnym parawanem lub regałem. Wszelkie podziały w obrębie kawalerki optycznie ją pomniejszają oraz utrudniają poruszanie się, jednak takie rozwiązanie pozwoli nadać więcej przytulności i intymności kącikowi do spania. Natomiast kuchnia bez problemu może znajdować się przy wejściu. Zazwyczaj właśnie w tym obrębie planowane są aneksy.

Kolejną kwestią jest kącik jadalniany. Jeżeli kawalerka jest na tyle duża, aby zmieścić w niej zarówno stół kuchenny, jaki i biurko (które zastępuje gabinet), wówczas kącik jadalny może być zaaranżowany przy aneksie kuchennym. Często jednak stół kuchenny pełni również rolę miejsca do pracy, dlatego najlepiej ustawić go w dobrze oświetlonym miejscu pod oknem.
 

2. Wielofunkcyjne meble

Stół kuchenny to nie jedyny mebel, który może mieć podwójne zastosowanie. Wszystkie elementy wyposażenia o kilku funkcjach są przydatne w kawalerce, ponieważ oszczędzają przestrzeń. Jakie meble mogą mieć podwójne, a nawet potrójne zastosowanie?

  • Puf (może być jednocześnie siedziskiem, stolikiem kawowym i niewielkim schowkiem).
  • Sofa z funkcją spania.
  • Półka z wysuwanym stołem.


Fot. Transforms.pl
 

3. Łóżko w ścianie

Bardzo dobrym pomysłem na oszczędność miejsca jest łóżko, które można schować we wnęce w ścianie (lub do specjalnie wyprofilowanej szafy). To popularne rozwiązanie, po które chętnie sięgają osoby projektujące kawalerki. Dzięki temu w ciągu dnia łóżko nie zabiera powierzchni użytkowej. Taki montaż pozwala na jednoczesne zastosowanie w kawalerce sofy do przesiadywania i wygodnego łóżka.

Przydatne_rozwiązania_w_kawalerce_4.jpg

4. Dobre oświetlenie

Oprócz głównego oświetlenia sufitowego, każda ze stref kawalerki powinna posiadać osobne lampy. Odpowiednio dobranym i rozmieszczonym oświetleniem możemy kreować wygląd wnętrza, ale przede wszystkim podnieść wygodę korzystania z niego. Przy łóżku warto postawić lampki nocne, a w kuchni niezastąpione jest oświetlenie podszafkowe.

Polecamy:

 

 
16.12.2016
 

3 komentarze
ela
12 września 2017, 15:14
0/0

właśnie kupuję kawalerkę i będę ją urządzać, nie mogę się doczekać :))

Michał
12 września 2017, 15:13
1/0

Mega łóżko!!

sami
3 stycznia 2017, 14:15
1/0

Ze swojego doświadczenia polecam jeszcze wydajny i cichy okap. W kawalerce, w której aneks kuchenny jest tak ściśle połączony z pokojem, dobry okap jest nie do zastąpienia i warto wydać na niego nawet więcej pieniędzy,. Bardzo podnosi komfort zycia w kawalerce

Dołącz do dyskusji