mebleportal
5 5 27

Salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to jeden z najpowszechniejszych trendów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz. Swoją popularność zawdzięcza prostocie oraz delikatnym, stonowanym barwom, które świetnie wkomponowują się nie tylko w małe wnętrza. Salon urządzony w tym stylu zachwyca naturalnością, nieskomplikowaną formą oraz kameralnym charakterem.

Styl skandynawski charakteryzuje się połączeniem cech, które zwyczajowo wzajemnie się wykluczają. Surowość i minimalizm w połączeniu z bielą oraz drewnem powodują, że wnętrze nabiera ciepłego i przytulnego klimatu. W Skandynawii, skąd wywodzi się ten styl, ogromną uwagę przykłada się do funkcjonalności wykorzystywanych mebli oraz dodatków. Wyposażenie salonu powinno obejmować tylko najpotrzebniejsze przedmioty, które odznaczają się bezpretensjonalnym wyglądem oraz wysoką praktycznością. 

salon_w_stylu_skandynawskim.jpg

Podstawą stylu skandynawskiego są jasne, stonowane barwy, ze szczególnym uwzględnieniem bieli. Białe, subtelnie przyozdobione ściany to znak rozpoznawczy każdego skandynawskiego wnętrza. Jasne kolory doskonale odbijają światło, dzięki czemu salon  zyskuje nie tylko lekki i świeży wygląd, ale równocześnie zostaje optycznie powiększony. Oprócz bieli wykorzystuje się również kremowe beże, chłodne turkusy, pastelowe róże, stonowaną żółć czy wszystkie tonacje szarości oraz czerń. Połączenie biało – czarne znakomicie prezentuje się w roli dekoracji oraz ozdób np. obrazków na ścianach.  

salon_w_stylu_skandynawskim_2.jpg

Ważną rolę w salonie w stylu skandynawskim pełnią również materiały, z których wykonane są meble oraz dodatki. Powinny to być przede wszystkim naturalne surowce, które są niezwykle popularne w Skandynawii. Zdecydowanym liderem jest drewno. Jeśli chcemy, aby nasz salon zyskał skandynawski charakter powinniśmy zdecydować się na drewnianą podłogę. Możemy pomalować ją na biało lub jedynie zabezpieczyć przeznaczonym do tego olejem. Ostatnie rozwiązanie pięknie uwydatnia naturalne walory drewna oraz podkreśla jego charakter. Ponadto, w salonie w stylu skandynawskim powinny znaleźć się meble wykonane z prawdziwego drewna np. jesionu lub brzozy. Inne materiały, które wykorzystuje się przy tego typu aranżacjach to głównie bawełna, len, wełna. Mieszkańcy krajów Skandynawskich kochają przyrodę, dlatego w swoich wnętrzach starają się korzystać tylko z naturalnych surowców.

salon_w_stylu_skandynawskim_3.jpg

Salon w stylu skandynawskim to przede wszystkim prostota, minimalizm i naturalność. Te cechy, w połączeniu z jasnymi, pastelowymi barwami idealnie pasują do małych wnętrz, gdyż optycznie je powiększają. Poza tym, taka kompozycja zapewnia spokój i skłania do relaksu, dlatego idealnie nadaje się do salonu – miejsca, gdzie chętnie odpoczywamy.

salon_w_stylu_skandynawskim_4.jpg

 
Więcej inspiracji oraz zdjęć dostępnych jest na blogu Everyday Design for Life everydaydesignforlife.blogspot.com

Dołącz do dyskusji