mebleportal
5 5 26

Sposoby na zabudowę wanny

Sposoby na zabudowę wanny

Sposobów na zabudowę wanny jest wiele, jedne są łatwiejsze i szybsze, inne zajmują więcej czasu. W śród wielu pomysłów na ciekawą obudowę królują płytki ceramiczne. Jakie są jeszcze inne pomysły na efektowny wizerunek wanny w łazience ? 

Niezależnie od tego jaką zabudowę wybierzecie pamiętajcie o odpowiednim ustawieniu wanny w łazience, tak aby jej użytkowanie było wygodne. Ważne jest też, aby nie zapomnieć o tzw. rewizji, czyli otworze w obudowie, umożliwiającym dostęp do instalacji hydraulicznej w przypadku jej awarii. Warto też przewidzieć wnękę na stopy tak, aby łatwiej było pochylić się nad wanną. Przed przystąpieniem do obudowywania, trzeba wannę ustawić, podłączyć instalację i wypoziomować ją.

Jest kilka sposobów na obudowę wanny i jeszcze więcej na estetyczne jej wykończenie. Można postawić konstrukcję ceglaną, albo z betonowych bloczków. Jest to bardzo trwałe i odporne rozwiązanie, bloczki jednak trzeba zagruntować emulsją przed położeniem płytek.

Betonowa obudowa wanny

Łatwe w wykonaniu i popularne są obudowy z wodoodpornych płyt kartonowo-gipsowych, wcześniej trzeba postawić stelaż z metalowych profili. Lekka i równie trwała będzie konstrukcja z płyt z twardego styropianu (polistyrenu ekstradowanego), eliminuje to konieczność stawiania stelażu, ponieważ całość utrzymywana jest przez specjalne łączenia i taśmy na narożnikach.

Rozwiązaniem dla leniwych są lekkie panele dostosowywane do wymiaru wanny. W prosty sposób można je zamontować i zdejmować, co jest dużym ułatwieniem na wypadek nagłych awarii. Różnią się wykończeniem i dostępnymi fakturami. Są to zazwyczaj jeden albo dwa panele bezpośrednio mocowane do krawędzi wanny i ścian za pomocą wsporników.

Panele styropianowe do zabudowy wanny

Producenci wanien często oferują gotowe nośniki polistyrenowe dostosowane do rozmiaru zakupionej wanny. Nośnik taki mocuje się do podłogi, a następnie osadza na nim wannę. Można go obudować płytkami ceramicznymi, albo wykończyć wodoodpornym tynkiem dekoracyjnym. Wcześniej trzeba pamiętać, aby w odpowiednim miejscu wyciąć w konstrukcji otwór rewizyjny.

Obudowy do wanien można wykonywać z różnych materiałów, wystarczy, że będą wytrzymałe na ciężar i odporne na wilgoć. Możecie wykonać konstrukcję z przejrzystych płyt pleksi i umieścić wewnątrz kolorowe światełka, co przyniesie niepowtarzalny efekt. Drewniany stelaż również zda egzamin, lecz drewno musi być twarde i odpowiednio zaimpregnowane przed wilgocią.

Drewniana zabudowa wanny

Sposoby wykończeń obudowy wanny ogranicza już tylko Wasza wyobraźnia. Oczywiście, nie wszystkie obudowy dają możliwość użycia różnych wykończeń. Przez nadanie wannie innego koloru, faktury albo materiału niż reszcie wnętrza łazienki wyróżnicie ją, co może dać ciekawy efekt. Jeśli chcecie optycznie powiększyć łazienkę, tak by wanna w niej nie dominowała, to wtopcie ją w ściany i podłogę, na przykład obudowując ją tymi samymi płytkami.

Najpierw zdecydujcie się na materiał jakiego chcecie użyć, a jaki najlepiej będzie pasował do łazienkowej aranżacji. Mogą to być tradycyjne płytki ceramiczne dostępne w niemal nieskończonej ilości kolorów, wzorów, faktur i rozmiarów, albo płytki z naturalnego kamienia – trawertynu, gresu, marmuru. Zarówno w małych jak i dużych łazienkach dobrze prezentuje się odpowiednio dobrana mozaika. Chłodne wnętrza ocieplicie drewnianą zabudową wanny – użyjcie do tego twardych, odpornych na działanie wody gatunków drewna, takich jak tek, albo iroko. Oryginalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie tafli lustra na obudowie wanny, to również sposób na optyczne powiększenie i rozświetlenie.

marmurowa zabudowa wanny

Jak widzicie sposobów jest wiele, wystarczy wybrać, ten który najlepiej będzie Wam odpowiadał, a następnie cieszyć się z przyjemności długich gorących kąpieli.

Dołącz do dyskusji