mebleportal
5 5 74

Stoliki kawowe, które odmienią Twój salon. Zobacz najciekawsze modele!

Stoliki kawowe, które odmienią Twój salon. Zobacz najciekawsze modele!

W salonie najczęściej przyjmujemy gości, dlatego stylowy stolik kawowy jest jego niezbędnym elementem. To on organizuje przestrzeń i gromadzi wokół siebie domowników i gości. Stolik zazwyczaj występuje w towarzystwie sofy i foteli, współtworząc z nimi kącik wypoczynkowy. Zapewnia miejsce do odłożenia filiżanki z kawą, gazety czy ulubionej książki. Przy tym często jest wyróżnikiem wnętrza i jego niebanalną ozdobą. Zobaczcie przegląd najciekawszych stolików kawowych, który dla Was przygotowaliśmy.  

Bez stolika kawowego nawet najpiękniejszy salon jest niepełny i mniej funkcjonalny. Gdzie bowiem odłożyć filiżankę, książkę czy pilot od telewizora? Ten niewielki mebel jest nie tylko bardzo praktyczny, ale również potrafi być niezwykle dekoracyjny. Współczesne stoliki zaskakują swoją pomysłową formą, dopracowaniem, a niektóre przypominają użytkowe dzieła sztuki.
 

Mały stolik dużej wagi

Z uwagi na to, że stolik jest niewielkim elementem wystroju, niekiedy przykładamy małą wagę do jego wyboru. To błąd, bo ten detal bywa „kropką nad i” aranżacji – potrafi odmienić wygląd wnętrza i zdecydować o jego ostatecznym charakterze. Wybierając stolik kawowy powinniśmy zadbać o to, aby jego wygląd był spójny z wystrojem całego wnętrza. Spójny nie oznacza jednak, że musi być on idealnie dopasowany stylistycznie – czasami szczypta eklektyzmu potrafi być największą ozdobą pomieszczenia. Łączenie mebli z różnych stylów wymaga jednak dużego wyczucia. Jeżeli nie czujemy się do końca pewni w obszarze aranżacji, postawmy bezpieczne rozwiązanie, czyli wprowadźmy nowoczesny stolik do nowoczesnego wnętrza, klasyczny do klasycznego itp.

Stoliki_kawowowe_do_salonu.jpg

Parę słów o funkcjonalności stolika 

Bardzo ważna jest budowa stoika, czyli jego wysokość, długość i szerokość. Im będzie on większy, tym zapewni więcej miejsca do przechowywania. Jednak stolik za duży do dostępnego metrażu utrudni poruszanie się w jego obrębie, a przy tym wizualnie obciąży wystrój. Atutem stolika są również szuflady, w których możemy przechowywać prasę i inne drobiazgi. Dzięki temu nie będą zalegać one na jego blacie. Jeżeli jednak obok sofy czy fotela mamy dodatkowe szafki lub stoliki pomocnicze, które uzupełniają stolik kawowy, może obyć się on bez schowków.

Polecamy:

Inną ważną kwestią jest mobilność stolika, czyli możliwość łatwego przestawienia go z jednego miejsca w inne. Ma ta duże znaczenie wówczas, kiedy stolik ustawiony jest przy rozkładanej sofie, która na co dzień służy nam do spania. W tym przypadku sprawdzi się stolik o lekkiej konstrukcji lub na kółkach.
 

Wzorniczy zawrót głowy

Kiedy wiemy już, na jakie praktyczne aspekty zwrócić uwagę, zastanówmy się nad wyglądem idealnego stolika. Modnym, a zarazem uniwersalnym wariantem są stoliki w kolorze drewna i bieli. Jeżeli będą miały prostą budowę (chociaż dopuszczalne są model również o bardziej finezyjnym i nieoczywistym kształcie), będziemy mogli wprowadzić je do wnętrz nowoczesnych i skandynawskich.

Stoliki_kawowowe_do_salonu_2.jpg

Jeżeli drewniany (lub szklany) blat połączymy z metalowymi nóżkami, wówczas otrzymamy stolik, który doskonale wkomponuje się w industrialny wystrój.

W przypadku wyposażenia do nowoczesnych, skandynawskich, minimalistycznych i industrialnych wnętrz dominuje geometria oraz zabawa formą. Wszelkie proste linie, kwadraty, prostokąty są mile widziane. Bardzo modne są również stoliki na cienkich, metalowych nóżkach, które mogą być proste lub ciekawie pogięte. 

W przypadku klasycznych wnętrz postawmy na bardziej masywne i stylizowane stoliki. Często są one dodatkowo zdobione oraz posiadają toczone nóżki. Aby podkreślić ponadczasowy charakter klasycznej aranżacji, wybierzmy stoliki drewniane. Naturalne drewno jest bowiem jednym z najbardziej cenionych materiałów meblarskich.
 

Stoliki_kawowowe_do_salonu_5.jpg
Fot. JYSK

 

Szczypta luksusu z kamieniem, szkłem i metalem 

Jeżeli cenimy nowoczesną elegancję oraz chcemy wprowadzić do wnętrza szczyptę luksusu, rozważmy wybór stolika z kamiennym blatem. Najmodniejsze są te wykonane z białego, szarego lub ciemnego marmuru. Takie stoliki doskonale łączą elegancję z aktualnymi trendami. To kwintesencja nowoczesnej klasyki, w której szykowność idzie w parze z wyczuciem i umiarem. Zazwyczaj mają prostą budowę, która równoważy dekoracyjny charakter kamienia.
 

Stoliki_kawowowe_do_salonu_3.jpg
Jeżeli wybierzemy stolik z marmurowym blatem pamiętajmy jednak, aby pod filiżanki i szklanki kłaść podkładki, ponieważ marmur łatwo ulega przebarwieniom. Eleganckim rozwiązaniem są również stoliki ze szklanym blatem, z nóżkami w kolorze miedzi, brązu lub złota. 
 
17.11.2016
2 komentarze
Kornelia
17 listopada 2016, 11:01
1/0

Marmurowe stoliki przepiękne, ale wymagają odpowiedniego otoczenia. W połączeniu ze zwyczajnymi do bólu meblami będą wyglądać zwyczajnie źle

Ema
17 listopada 2016, 11:00
1/0

Bardzo lubię stoliki z drewna i częściowo malowane na biało. Super sprawdzają się w mieszkaniu stylizowanym na skandynawskie. Są teraz bardzo modne, więc sa też łatwo dostępne, ale minus jest taki, że są przez to droższe.

Dołącz do dyskusji