mebleportal
5 5 43

Urządzamy kawalerkę w stylu skandynawskim

Urządzamy kawalerkę w stylu skandynawskim

Styl skandynawski wydaje się być stworzony do kawalerek. Bazuje on na prostocie i jasnych barwach, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w małej przestrzeni – dzięki bieli na ścianach i dużej ilości światła optycznie powiększy wnętrze, a dobrze zaprojektowane meble i dodatki nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Skandynawski design to elegancja i minimalizm, ale też olbrzymia funkcjonalność – cecha tak ważna, gdy chodzi o urządzanie kawalerki.

Fot. Fotel BAR, Dutchbone, www.dutchhouse.pl

Krzesła i fotele

Kącik jadalny, choć niewielkich rozmiarów, wyróżnić możemy ciekawie zaprojektowanymi krzesłami. Świetnie sprawdzą się krzesła łączące różne materiały, np. drewno i metal jak nowoczesne modele z serii Louix marki Zuiver. Bardziej klasyczną i wyrafinowaną wersję stanowią krzesła Blackwood od Dutchbone inspirowane designem lat 50. Dużo ciepła i przytulności wnieść mogą natomiast wyściełane patchworkową tapicerką krzesła Eleven Patchwork – popularny model Zuivera.

wnętrze_w_stylu_skandynawskim.jpg  wnętrze_w_stylu_skandynawskim_2.jpg
Fot. Krzesło BLACKWOOD, Dutchbone,                                    Fot. Krzesło Eleven PATCHWORK, Zuiver,
www.dutchhouse.pl                                                                        www.dutchhouse.pl

Kącik do czytania prosi się o mebel niezwykle wygodny. Idealne będą modele z dużymi siedzeniami, wysokim oparciem i podłokietnikami, np. fotel Dad od Be Pure. Warto jednak zwrócić też uwagę na fotele o oryginalnej konstrukcji siedzisk. Oprócz komfortu zapewnią one wyrazisty element dekoracyjny wnętrza. Takie modele produkuje np. Woood (seria Cocktail bądź Mexico).

wnętrze_w_stylu_skandynawskim_3.jpg  wnętrze_w_stylu_skandynawskim_4.jpg
Fot. Fotel DAD, Be Pure, www.dutchhouse.pl                           Fot. Krzesło MEXICO, Woood, www.dutchhouse.pl

Stoły 

W niewielkich mieszkaniach dobrze sprawdzają się meble wielofunkcyjne, czego przykładem jest stół z rozkładanym blatem. Na co dzień zajmuje niewiele miejsca, natomiast po rozłożeniu umożliwia korzystanie niego większej liczbie osób.
 
Ze względu na małą powierzchnię, wybór każdego mebla w kawalerce musi być przemyślany i niepowtarzalny. KAPAL od Dutchbone to wyjątkowe stoły posiadające swoją historię. Tworzone są ze starych kawałków drewna tekowego – części pochodzących z wraków statków czy porzuconych szop.

wnętrze_w_stylu_skandynawskim_5.jpg  wnętrze_w_stylu_skandynawskim_6.jpg
Fot. Stół KAPAL, Dutchbone, www.dutchhouse.pl                   Fot. Stół KAPAL, Dutchbone, www.dutchhouse.pl 

Biurka

Jeśli stół nie jest wystarczający i potrzebujemy specjalnej powierzchni do wykonywania obowiązków biurowych, dobrze zdecydować się na nieduże biurko. Twist z oferty marki Zuiver wyposażony został w pojedynczą szufladę i małą wnękę; charakteryzuje się połączeniem prostego blatu z oryginalnymi, drewnianymi nogami dodającymi uroku i charakteru.

wnętrze_w_stylu_skandynawskim_7.jpg
Fot. Biurko TWIST, Zuiver, www.dutchhouse.pl

Regały, komody, gabloty

W kawalerkach idealnie sprawdzają się pojemne regały, które w jednym miejscu zgromadzą książki oraz wszelkie potrzebne przedmioty. Możemy zdecydować się na proste modele z dzielonymi półkami stawiane poziomo lub pionowo (np. Horizon marki Woood) bądź ich mniejsze wiszące warianty (Meike również Woood). Intrygującym rozwiązaniem są także oferowane przez tego samego producenta półki modułowe TETRIS, z których możemy składać dowolne konstrukcje, doskonale wpasowujące się w ograniczoną przestrzeń i elegancko eksponujące dodatki.

wnętrze_w_stylu_skandynawskim_8.jpg
Fot. Półka modułowa, Woood, www.dutchhouse.pl

Dobrej organizacji i utrzymaniu porządku w małym mieszkaniu sprzyjają także szklane gabloty. Proste, piękne, wykorzystujące naturalne materiały – idealne dla stylu skandynawskiego. Dobrym przykładem są gabloty od HK Living. Jeśli natomiast wolimy ukrywać nasze skarby, dobrze sprawdzą się komody zabudowane – również bazujące na połączeniu bieli i drewna, np. High on wood marki Zuiver z dwiema praktycznymi szafkami i 2 szufladami.

Oświetlenie

Tak ważne dla stylu skandynawskiego światło naturalne nie jest wystarczające. Wnętrze musimy odpowiednio oświetlić także ze sztucznych źródeł. Nie wolno zapominać, że lampy mogą być także doskonałą ozdobą pomieszczenia. Do wnętrza w stylu skandynawskim dobrać możemy lampy proste – np. lampę podłogową Tripod Wood Zuiver o smukłych nogach w drewnianej okleinie oraz białym, skromnym abażurze. Ale do dyspozycji mamy też oryginalne, mniej konwencjonalne lampy takie jak Geo od HK Living czy Antwerp oraz Marrakesz od It’s About RoMi wyróżniające się nietypowymi, geometrycznymi konstrukcjami, które w interesujący sposób dopełnią wnętrze.

wnętrze_w_stylu_skandynawskim_9.jpg  wnętrze_w_stylu_skandynawskim_10.jpg
Fot. Lampa podłogowa TRIPOD, Zuiver,                                    Fot. Lampa wisząca ANTWERP, It's abot Romi,
www.dutchhouse,pl                                                                         wwww.dutchhouse.pl

Tekstylia

Wnętrze w stylu skandynawskim nie obędzie się też bez tekstylnych dodatków. Wypełnią one kawalerkę ciepłem i nadadzą domowej atmosfery. W tej roli sprawdzi się wszystko począwszy od dekoracyjnych poduszek (np. pikowane modele Vintage Square i Ridge Square od Zuiver) po pikowane pledy, owcze skóry czy futrzane narzuty (HK Living).
 
Akcesoria

W kawalerce nie możemy zapominać o lustrach – ten niezbędny dodatek każdego mieszkania, małą powierzchnię kawalerki będzie dodatkowo optycznie powiększać. Dla spójności ze stylem skandynawskim dobrze wybierać te z drewna, np. ciekawy model KUBU firmy Dutchbone.
Styl skandynawski nie rezygnuje z dodatków, po prostu dba o ich precyzyjny dobór. We wnętrzu ustawić możemy akcesoria z naturalnych materiałów takich jak szkło, ceramika czy kamień, ale dozwolony jest też metal. Nigdy dość uwielbianego drewna – wykonane z niego mogą być talerze (jak te z drewna mango od HK Living) bądź skrzynie (np. Keet lub Dennis od Woood), które poza zaletami estetycznymi pozwolą w kawalerce utrzymać ład.

wnętrze_w_stylu_skandynawskim_11.jpg  wnętrze_w_stylu_skandynawskim_12.jpg
Fot. Lustro KUBU, Dutchbone, www.dutchhouse.pl                 Fot. Talerz  MANGO, KH Living, www.dutchhouse.pl

Wszystlkie zaprezentowane w artykule produkty można znaleźć na stronie www.dutchhouse.pl
 

Dołącz do dyskusji