Fot. Fotel Rossa, SERPE, www.serpe.pl
Przytulne Uszaki
Popularny Uszak to klasyk, który nie wychodzi z mody. Tego typu fotel sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Wybierany jest ze względu na swój ciekawy wygląd oraz walory użytkowe. Zagłówek z charakterystycznymi bokami (nazywanymi skrzydłami czy uszami) pozwala wygodnie oprzeć głowę, ale to nie jedyna jego zaleta. Fotel Uszak ma długą historię i występował już w XIX-wiecznych wnętrzach. Jego budowa podyktowana była względami praktycznymi: wysokie oparcie z bocznymi osłonami miało za zadanie chronić głowę i tułów osoby siedzącej przed przeciągami, o które nietrudno było w budynkach dawnego typu. Z drugiej strony taki kształt oparcia i zagłówka pomagał zatrzymać ciepło bijące od kominka – popularne uszaki stawiane były bowiem najczęściej w pobliżu kominka. Stąd ich inna nazwa: fotel kominkowy.
Fotele w kwiatowe wzory
Fotel z roślinnymi motywami to niezastąpiony element salonu w stylu prowansalskim, retro czy angielskim. Kwieciste motywy dodadzą wnętrzu przytulności, ciepła i uroku dawnych wnętrz. Pamiętajmy jednak, że florystyczny wzór narzuca ograniczenia względem pozostałego wystroju. Fotel obity kwiecistą tkaniną będzie ładnie prezentował się w otoczeniu jednobarwnych powierzchni oraz bardzo delikatnych wzorów. Łącząc go natomiast z innym, mocnym akcentem wzorniczym możemy stworzyć kakofonię barw i wzorów.
Ikony designu
Fotele inspirowane ikonami designu to sposób, aby dodać wnętrzu modnego charakteru. Najbardziej znanymi przykładami foteli, które weszły do kanonu sztuki użytkowej są m.in. fotel Eames Lounge Chair, który można kupić wraz z siedziskiem (projekt: Ray i Charlesa Eamesa) oraz fotel Jajko „Egg” (projekt: Arne Jacobsen).
Inną ikonom wzornictwa jest fotel RM58, którego produkcja niedawno została wznowiona. RM58 to dzieło polskiego projektanta, Romana Modzelewskiego. Obecnie fotel jest dostępny w dwóch wersjach wykończenia: matowej (model z siedziskiem z polietylenu barwionego w masie) oraz classic (model z siedziskiem z polietylenu lakierowanego na wysoki połysk). RM58 charakteryzuje się futurystycznym i odważnym, nawet na dzisiejsze czasy, kształtem. Jego opływowa sylwetka została dostosowana do budowy anatomicznej człowieka, dzięki czemu przesiadywanie na RM58 jest bardzo komfortowe. Jedyny minus to stosunkowo twarde wykończenie fotela i brak tapicerowanego obicia. Jednak z drugiej strony właśnie syntetyczna obudowa decyduje o charakterze tego projektu.
24.10.2016
Uwielbiam fotele, ale koniecznie z pufem pod nogi
Ciekawa historia uszaków, nie wiedziałam skąd geneza ich kształtu
Ja sobie bez fotela nie wyobrażam salonu 🙂