mebleportal
5 5 34

Jak zaaarnżować pokój ucznia?

Pokój ucznia to nowe zadanie dla rodziców. Żeby go prawidłowo zagospodarować i przygotować dla naszego ucznia, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów.


Pokój ucznia

Jakie funkcje musi spełniać  pokój ucznia?

Ze względu na na to, iż w takim pokoju nasz młody człowiek będzie odpoczywał, bawił się, ale i pracował, musimy wyposażyć go we wszelkie niezbędne do poszczególnych funkcji  elementy. Będą one uzależnione oczywiście od wieku dziecka, ale na pewno i tak będzie potrzebna strefa odpoczynku z wygodnym miejscem do spania, strefa zabawy z koniecznym miejscem magazynowania zabawek lub przedmiotów związanych z hobby dziecka, no i oczywiście strefa pracy z dobrze dobranym do wieku dziecka siedziskiem i biurkiem.

Dobrze dobrane kolory

Pokój powinien być pomalowany na kolor preferowany przez dziecko, nie przez nas, ponieważ kolor ten ma stymulować dziecko, a nie nas. A pamiętajmy, iż strefa wrażliwości dziecka i dorosłego człowieka, to dwie zupełnie różne rzeczy; to, co dla nas byłoby zbyt ostre, a wręcz krzykliwe, dziecko zaakceptuje, czując się w tym kolorze dobrze, a wręcz komfortowo.

Strefa odpoczynku

Niezależnie od tego, czy to jest kanapa, czy łóżko piętrowe, spanie musi być niezwykle wygodne: nie za miękkie i nie za twarde tak, by pozwalało się świetnie odprężyć i wyspać. Wielu młodych ludzi żyje niezwykle intensywnie, a wiedza, jaką muszą przyjąć, jest ogromna, więc mają tendencję do niewysypiania, dlatego należy mu dać szansę na rozwój biologiczny i regenerację organizmu.

Strefa rozrywki

Dziecko musi mieć możliwość zabawy i oddawania się swoim ulubionym zajęciom, dlatego, jeśli to tylko możliwe, powinno mieć nieco przestrzeni w swoim pokoju do składowania zabawek, skarbów lub też elementów składających się na hobby. Potrzebne będą: pudła skrzynie i półki…

Strefa pracy

Nasze dziecko ma już swoje obowiązki – musimy mu przygotować miejsce do pracy, a więc biurko i wygodne dopasowane do wzrostu krzesełko.
 

  • Przy wzroście 98 -120, siedzenie powinno być na wysokości 26 cm, a blat stołu na wysokości 46 cm
  • Przy wzroście 127-142 siedzenie powinno być na wysokości 34 a blat 58 cm           
  • Przy wzroście 157-172, siedzenie na wysokości  42, a blat 70 cm

 

Na biurku obowiązkowo musi być miejsce na lampkę, a światło naturalne musi padać z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne. Bardzo dobrze, jeśli lampa jest na wysięgniku albo ma elastyczny przegub. Starajmy się, aby monitor  nie był bliżej oczu dziecka niż 45 cm. Oczywiście nad biurkiem trzeba wygospodarować miejsce na zestaw półek, aby tam składować książki, zeszyty i przybory oraz pomoce szkolne. Dobrym pomysłem jest umieszczenie obok biurka tablicy korkowej lub magnetycznej na przypomnienia i notatki.                            
 

Dołącz do dyskusji