Hygge, czyli…
„Hygge” było drugim najpopularniejszym słowem 2016 roku (tuż po “Brexit”). Pochodzi on od duńskiego słowa “pocieszać, cieszyć” i oznacza praktykę tworzenia przytulnego i przyjemnego otoczenia, które wspiera dobre samopoczucie”. O skuteczności filozofii hygge może świadczyć fakt, że od 2013 roku Dania zawsze znajduje się w pierwszej trójce najbardziej szczęśliwych krajów według Szczęściu na Świecie (World Happiness Report). Zasady hygge możemy z powodzeniem zastosować podczas aranżowania łazienki. Jak to zrobić?
Łazienka w stylu hygge – jak ją urządzić?
Wnętrza urządzone zgodnie ze sztuką hygge na pewno wydadzą nam się znajome – bazują one bowiem na bardzo popularnym również w Polsce stylu skandynawskim. Ważne są w nich naturalne elementy, harmonia i przejrzystość. Jest w nich jednak więcej ciepła i przytulności, niż w podręcznikowych wnętrzach z północy kontynentu. – Zaproś do swojej łazienki naturę. Wstaw do niej blat lub półki z drewna, wiklinowy kosz na pranie albo kilka lubiących wilgoć roślin. I podaruj sobie odrobinę luksusu na co dzień dzięki ciepłym, czystym ręcznikom. Zadbaj też o delikatne, ciepłe światło – łazienka (jak każdy inny pokój) to świetne miejsce na świeczki. W łazience masz czas na refleksję i chwilę dla siebie – Radzi w książce Søderberg Christina B. Kjeldsen. Zgodnie z tą zasadą w łazience mamy przede wszystkim czuć się komfortowo, a jej wystrój i dodatki mają sprzyjać relaksowi i wyciszeniu. Drewniane meble, dębowa posadzka czy pachnące świece będę tu niezastąpione. Takie podejście do aranżowania wnętrz wynika m.in. z duńskiego klimatu – dużo pochmurnych dni i brak naturalnego światła zachęca do przebywania w domu. Poszukiwania w nim przytulności i nastrojowego azylu.
Fot. Armatura Kraków
… czyli piękno, estetyka i funkcjonalność
Potwierdza to Marie Tourell Søderberg w swoje książce „Hygge – duńska sztuka szczęścia”. – W duńskim designie najbardziej liczy się estetyka i piękno, ale zawsze jest w nim również element funkcjonalności. Przedmioty projektuje się tak, żeby można było ich używać – nie są eksponatami na wystawie, których nie wolno dotknąć. Coś, co jest piękne, lecz przy tym zanadto luksusowe i ekstrawaganckie, nie pasuje do odprężonej, niewyszukanej atmosfery, która stanowi klucz do hygge – twierdzi Søderberg. Zatem nasza łazienka, jak i cały dom, powinno tworzyć estetyczną, ale zarazem komfortową przestrzeń do życia. Przytulność oraz wygodę stawia się ponad wyszukany styl, chociaż warto pamiętać, że piękny design może iść w parze z wygodą użytkowania naszej wanny, prysznica czy mebli łazienkowych. Nie bójmy się również dodatków, które podkreślą klimat i indywidualny charakter wnętrza. Wiklinowe koszyki, retrospekcje pejzaży czy lampiony i świeczniki dopełnią wystrój naszej łazienki zgodniej ze sztuką hygge.
9.08.2017
źródło: Armatura Kraków
Zupełnie nieświadomie urządziła łazienkę zgodnie z duńską sztuką szczęścia 😀 bawet nie wiedziałam, że coś takiego jest. Ciekawe : )
Byłam w duńskiej łazience i wyglądała dość przygnębiająco, ale to było w hostelu 😀
Hygge, to teraz taki modny temat, nie tylko we wnętrzach. Ja właśnie skończyłam urządzanie swojej łazienki, właśnie w tym stylu, i wybrałam sobie do niej armaturę od Kludi. Calość wygląda oszałamiająco 🙂