Fot. Kolekcja ToTo, Pinio
Kolorystyka mebli dla dziewczynki
Meble dla dziewczynki najczęściej wykonywane są w bieli, różu i fiolecie. Biel jest najbardziej uniwersalna i ponadczasowa, dlatego warto ją wybrać, jeżeli zależy nam na stworzeniu aranżacji, która będzie odpowiadała zarówno kilku-, jak i kilkunastoletniej dziewczynce. Stonowaną biel mebli można przełamać kolorowymi dodatkami, które znacznie łatwiej jest wymieniać i dostosować do zmieniającego się gustu dziecka.
Fot. Zestaw mebli Oscar, Lulu Baby
Meble dla dziewczynki – łóżko
Nowoczesne meble dla dziewczynki pozwalają urządzić pokój dziecka idealnie dostosowany do jego potrzeb. Ich podstawowym elementem jest wygodne łóżko. Do wyboru mamy łóżka jedno i dwupiętrowe, pojedyncze i podwójne (z wysuwaną skrzynią z materacem).
Fot. Łóżko podwójne Małgosia, Marmex
Ponadto, jeżeli dziecko ma tendencje do poruszania się w czasie snu, warto wyposażyć łóżko w dodatkowy szczebel, który zabezpieczy je przed upadkami. Każdą małą księżniczkę zachwyci również łóżko z baldachimem, które wygląda bardzo elegancko i efektownie.
Fot. Łóżko z baldachimem Annette Frank, Baby Luxury
Meble, które bawią
Meble dla dziewczynki często pozwalają przemienić pokój dziecka w prywatny plac zabaw. Najbardziej wyrazistym przykładem tego jest łóżko połączone ze zjeżdżalnią i mini domkiem. Jego zaletami są bajeczny wygląd oraz wielofunkcyjny charakter. Jednak jest to mebel ściśle dostosowany do wieku dziecka – design, który zachwyci sześciolatkę, dziesięciolatce wyda się mało atrakcyjny. Przy zakupie takiego łóżka warto zatem zwrócić uwagę, czy elementy dodatkowe, np. zjeżdżalnia, są możliwe do usunięcia.
Fot. Łóżko Ticaa ze zjeżdżalnią, Pink or blue
Meble dla dziewczynki – biurko
Ważnym elementem wyposażenia pokoju dziecka jest mebel, przy którym może ono pisać czy rysować. Małej dziewczynce, która jeszcze nie rozpoczęła edukacji, wystarczy niski stolik i krzesełko dostosowane do jej wieku i wzrostu. W przypadku starszego dziecka niezbędne jest wygodne biurko. Prawidłowa wysokość mebla pozwala zachować kąt prosty między udem i podudziem oraz wyprostowane plecy. Przyjmuje się, że biurko dla pierwszoklasistki powinno mieć 55 cm wysokości – jest to wartość dostosowana dla dzieci o wzroście 115-125 cm. Jednym z wariantów jest również wybór biurka z regulowaną wysokością oraz kątem nachylenia blatu. Taki mebel można łatwo dostosować do zmieniającego się wzrostu dziecka.
Fot. Biurko Cecilia, Inter Link
Meble dla dziewczynki – szafa, półki i inne schowki
Szafa i półki zapewniają niezbędną przestrzeń do przechowywania rzeczy dziewczynki. Poza ubraniami powinny zmieścić wiele innych przedmiotów, którymi otaczają się dzieci. Zabawki, przybory szkolne czy książki muszą mieć swoje wyznaczone miejsca, aby w pokoju panował porządek. Jednak najważniejszym kryterium wyboru jest stabilność mebla, która zapobiegnie jego przewróceniu się na dziecko. Jest to szczególnie istotne w przypadku szaf o dużych gabarytach. Komody warto natomiast wyposażyć w systemy spowalniające zamykanie szuflad, które zmniejszają ryzyko bolesnego przytrzaśnięcia paluszków dziecka.
Własnie zakończyliśmy urządzanie pokoju naszej córki, która ma już 5 lat i ciekawa jest wszystkiego. Przyznam, że spory ma wkład w to urządzanie, bo pozwoliliśmy jej co nieco wybrać, oczywiście pod naszym nadzorem i z naszą akceptacją. Córka uwielbia chyba jak każda dziewczynka zapraszać każdego na herbatkę i koniecznie chciała mieć swój taki kącik. Trochę poszukaliśmy i udało się w jagodowymkocie znalazłam śliczny stolik i do tego zabawne krzesełka z kolekcji animals od happy barok. Naprawdę są urocze i przyciągają wzrok, a córka bardzo się z nich ucieszyła. Teraz herbatka to sama przyjemność. Warto poświęcić trochę więcej czasu i spełniać marzenia naszych dzieci.