mebleportal
5 5 43

Pokój dziecięcy – jak dobrze urządzić?

Zaaranżowanie pokoju dziecinnego to wielkie wyzwanie, jakie czeka wszystkich rodziców. Jak dobrze zaplanować pokój dla dziecka? Co jest niezbędne w tym pomieszczeniu, a czego należy unikać? – to pytania, które stawiają sobie rodzice. Podpowiadamy, jak zdać na medal egzamin z przedmiotu zwanego remontem pokoju dziecięcego.

 

Pokój dziecięcy

Trzy najważniejsze cechy pokoju dziecinnego
 
Przede wszystkim pokój dla dziecka powinien być bezpieczny. Należy tak go zaplanować, aby maluchowi nic w nim nie groziło. Przewody elektryczne nie mogą znajdować się na zewnątrz, a okna powinny mieć zabezpieczenie, dzięki któremu dziecko samodzielnie ich nie otworzy. Ponadto trzeba pamiętać, aby na wyższych partiach mebli i na półkach nie umieszczać ciężkich przedmiotów o ostrych krawędziach, które spadając, mogą skrzywdzić malucha.
Poza tym pokój ten powinien być wygodny i dostosowany do potrzeb i zainteresowań konkretnego dziecka. Musi być również jasny, ponieważ to właśnie naturalne oświetlenie najlepiej wpływa na koncentrację i aktywność umysłową naszej pociechy.
Zatem: bezpieczeństwo, wygoda i duży dostęp światła słonecznego – to najważniejsze cechy pokoju dziecięcego.

Pokój dziecięcy 

O tym nie możesz zapomnieć w pokoju dziecinnym

Pokój dziecięcy powinien ewoluować wraz z wiekiem malca. Początkowo to rodzice urządzają go tak, aby było im najwygodniej przy usypianiu i przewijaniu dzidziusia. Następnie dziecko raczkuje, później wstaje, aż w końcu od zabawy przechodzi do nauki. Dlatego należy tak zaplanować pokój dziecinny, aby łatwo było przeprowadzić w nim „metamorfozę” bez gruntownego remontu.
Kolor ścian powinien być utrzymany w pastelowych tonacjach, ponieważ jaskrawe i żywe barwy mogą dekoncentrować dziecko podczas nauki oraz powodować kłopoty w zasypianiu.
 

Indywidualne cechy malucha a jego pokój

Wielu rodziców zapomina o tym, że pokój dziecinny powinien być pomieszczeniem dopasowanym do temperamentu i zainteresowań dziecka. Nie tylko wielkość łóżka, krzesełek, stolika czy biurka powinna odpowiadać aktualnemu wzrostowi i wadze dziecka. Jego temperament i zainteresowania powinny również znaleźć odzwierciedlenie w elementach wyposażenia oraz w wystroju pomieszczenia. Bardzo modnym rozwiązaniem są tematyczne pokoje maluchów. Małego fana piłki nożnej nic bardziej nie ucieszy niż pokój z namalowaną piłką do footballu na ścianie, dywan przypominający boisko i plakaty ulubioną drużyną.

Zobacz również:
 

Pokój dziecinny powinien uwzględniać również trzy strefy: snu, zabawy i nauki, wówczas w pełni spełnia swoje najważniejsze funkcje i sprawia, że pociecha dobrze się w nim czuje.
 
Pokój dziecięcy
 
Biurko – centrum pokoju małego ucznia

Do pokoju dziecinnego idealne jest biurko z regulowaną wysokością blatu, ponieważ dzięki temu nie trzeba co roku wymieniać tego mebla na nowy – coraz większy. Krzesło powinno mieć również regulowane siedzisko i wygodne oparcie, dzięki czemu dziecko będzie miało zapewniony komfort podczas odrabiania lekcji. Pamiętaj, aby Twoja pociecha siedząc na krześle przy biurku, nie garbiła się i miała całe stopy na podłodze oraz aby udami nie dotykała blatu – wówczas masz pewność, że wysokość biurka jest odpowiednio dobrana.
Tworząc strefę nauki, nie można również zapomnieć o odpowiednim oświetleniu biurka. Mebel ten powinien znajdować się w najjaśniejszym punkcie w pokoju (najlepiej przy ścianie z oknem) i trzeba go wyposażyć w lampkę, która stanie po lewej stronie u dziecka praworęcznego i po prawej u leworęcznego. Dzięki spełnieniu tych warunków pomożesz swojemu podopiecznemu wygodnie i zdrowo się uczyć, a tym samym osiągać pierwsze szkolne sukcesy!
 
Pokój dziecięcy

Ciekawe rozwiązania w pokoju dziecinnym

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w pokoju dziecinnym łóżka piętrowego. Jest to idealna propozycja dla osób, które dysponują małym mieszkaniem. Dzięki łóżku na piętrze nie ograniczysz dziecku przestrzeni niezbędnej do zabawy, a ponadto zapewnisz mu ekscytującą przygodę, jaką będzie spanie w najwyższym punkcie pokoju. Takie odizolowanie strefy snu od reszty pomieszczenia zapewni dziecku poczucie prywatności i bezpieczeństwa zarazem, a Tobie pozwoli na modne zaaranżowanie pokoiku.
Doskonałym pomysłem jest podwieszenie pod sufitem w pokoju dziecinnym domku do zabawy. Taka „podniebna chatka” pozwoli malcowi poczuć, że znajduje się w innym świecie. Zabawa w domku pod sufitem to fascynujące przeżycie i doskonały relaks. 
 
W pewnym wieku każdy maluch zapragnie, aby nocowali u niego koledzy. Dlatego wspaniałym rozwiązaniem jest stworzenie w pokoju dziecinnym dodatkowego zakątka do spania. Taką możliwość, bez dodatkowego zajmowania miejsca, dają łóżka dwukondygnacyjne z wysuwanym materacem. Na co dzień dodatkowy materac przypomina szufladę pod łóżkiem, a w razie potrzeby staje się miejscem do spania. 

Warto również dodać, że meble drewniane doskonale komponują się z wystrojem pokoju dziecinnego. Ponadto z nich się nie wyrasta! Wystarczy lekko zmienić aranżację wnętrza i będą pasowały do: pokoiku malucha, ucznia a nawet nastolatka.

Miękki dywan to również element niezbędny w wyposażeniu dziecięcego pokoju, ponieważ zapewnia wygodną i bezpieczną zabawę.
Dobrze jest zadbać o to, aby w pokoju dziecka było dużo zakamarków – „tajemniczych” schowków np. we wnękach ścian, które w innym pomieszczeniu by przeszkadzały, a tutaj mogą stać się miejscem przeżywania niezwykłych przygód. Pudełka na zabawki to także konieczne wyposażenie pokoju dziecinnego.
Warto przemyśleć również to, czy w pokoju dziecięcym powinien znaleźć się telewizor i komputer. Stawiając je w innym pomieszczeniu, rodzice mają większą kontrolę nad dzieckiem wędrującym po świecie wirtualnym. Może więc warto zastąpić te sprzęty w pokoju dziecinnym dużą tablicą, po której dziecko będzie mogło rysować mazakami i rozwijać swoją wyobraźnię?
 
Pokój dziecinny bez względu na swój metraż, powinien być wygodny, bezpieczny i funkcjonalny. Każda ze sfer: snu, zabawy i nauki musi być jak najbardziej komfortowa, a wówczas dziecko na pewno będzie szczęśliwe ze swojej prywatnej domowej przestrzeni.  

Dołącz do dyskusji