mebleportal
5 5 50

Pokój niemowlęcia dużym wyzwaniem dla rodziców

Każdy młode małżeństwo spodziewające się dziecka pragnie jak najlepiej zaaranżować pokój swojego malucha. Często jednak przyszli rodzice nie wiedzą, jak to zrobić. Podpowiadamy, co w pokoju niemowlęcia jest niezbędne oraz jak najwygodniej umeblować to pomieszczenie. 

Kołyska czy łóżeczko w pokoju niemowlaka?
 
Coraz więcej młodych par decyduje się, aby dziecko od razu spało w swoim pokoju, a nie w sypialni rodziców. W związku z tym przyszłe mamy i tatusiowie zastanawiają się, czy zdecydować się na kołyskę czy na łóżeczko dla swojego malucha.
Kołyska jest jednak pomysłem o wiele mniej praktycznym. W związku z tym, że jest to mały mebel, dziecko będzie mogło z niego wygodnie korzystać zaledwie przez pierwsze pół roku swojego życia. I choć na początku kołyska pozwala na bujanie maluszka do snu, to jednak trzeba przygotować się na koszt szybkiej wymiany tego elementu umeblowania. Specjaliści radzą więc, aby decydować się na łóżeczko.

Pokój niemowlaka aranżacje 
 
Idealne łóżeczko do pokoju niemowlęcia – jakie i gdzie je ustawić?

Obecnie jest dostępnych bardzo dużo modeli łóżeczek dla dzieci. Najlepiej wybierać te, w których możliwa jest regulacja wysokości materaca. Materacyk powinien posiadać atest. Dzięki temu rodzice będą mieli pewność, że ich dziecko ma zapewniony zdrowy i spokojny sen. Wiele modeli łóżeczek ma wyjmowane szczebelki, które pozwolą na szybką metamorfozę pokoiku dziecinnego. Dzięki temu bez remontu i kupowania nowego mebla dostosujesz wnętrze do potrzeb rosnącego maleństwa.
W pokoju niemowlęcia łóżeczko najlepiej ustawić z dala od grzejnika, dzięki czemu dziecko uniknie przegrzania. Radzimy aby łóżeczko postawić na środku pokoju lub krótszym bokiem do ściany. Spowoduje to, że malec będzie mógł wygodnie śledzić ruchy rodziców, tym samym ćwicząc mięśnie szyi.
Łóżeczko w pokoju niemowlaka nie powinno stać ani przy oknie, ani przy drzwiach, dzięki temu dziecko nie będzie narażone na działanie przeciągu.
 
Kolory ścian i oświetlenie

Pokój niemowlęcia powinien być utrzymany w jasnych, pastelowych barwach. Intensywne kolory mogą sprawić, że dziecko będzie odczuwało niepokój, a tym samym będzie miało problemy z zasypianiem. Poza tym ściany w pastelowych tonacjach pozwolą na szybkie i niekosztowne dostosowanie pokoju niemowlęcia do potrzeb i upodobań rosnącego dziecka.
Oświetlenie pokoju niemowlęcia powinno być ciepłe i delikatnie doświetlać pokój. Dlatego poza żyrandolem zaleca się zamontowanie lampki nocnej z żarówką o małej mocy. Będzie ona pomocna podczas karmienia i przewijania malucha w nocy.
 
Pokój niemowlaka aranżacje

Fotel i rolety

W pokoju niemowlęcia nie może również zabraknąć wygodnego fotela, który pozwoli rodzicom na komfortowe karmienie maleństwa. Niezbędne są również rolety lub żaluzje. Dzięki nim można dostosować nasłonecznienie pomieszczenia do danej sytuacji. Pamiętaj, że przyciemniając pokój podczas popołudniowej drzemki swojego dziecka, przedłużasz jego sen.
Roleta czy żaluzje pozwolą Ci zrezygnować z baldachimu nad łóżeczkiem, który szybko się brudzi, a zebrany na nim kurz może powodować alergię u maleństwa.

 
Pozostałe elementy wyposażenia pokoju niemowlaka

Aranżując pokój niemowlęcia, należy pamiętać również o tym, że maluch nie lubi głośnych dźwięków. Dlatego wszelkie hałasujące przedmioty powinny znaleźć się z dala od tego pomieszczenia. Z tego też powodu projektanci wnętrz radzą, jeżeli istnieje taka możliwość, aby pokój niemowlęcia nie sąsiadował z łazienką oraz kuchnią, ponieważ tam korzysta się najgłośniejszych sprzętów – na przykład miksera i pralki.
W pokoju niemowlęcia powinien natomiast znaleźć się odtwarzacz płyt CD, dzięki którym maluch będzie miał dostęp do delikatnej, kojącej muzyki.
Ważne jest także to, aby w pokoju niemowlaka znajdował się termometr oraz higrometr. Optymalna temperatura dla tego pomieszczenia powinna wynosić od 20 do 22 stopni C. Natomiast wilgotność od 40 do 60%. Te sprzęty pozwolą na monitorowanie warunków panujących w pokoju maluszka.
 
Aranżując pokój niemowlęcia, należy tak przemyśleć jego elementy, aby łatwo je było modyfikować i dostosowywać do rosnącego dziecka. Trzeba również pamiętać, że pokój niemowlaka musi być nie tylko ładny i funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny dla maluszka.

Dołącz do dyskusji