mebleportal
5 5 38

Pomysły na aranżacje wnęk okiennych

Pomysły na aranżacje wnęk okiennych

Fot. www.owner.auto

Przestrzeń pod oknem jest najlepiej nasłonecznionym miejscem w domu. Jednak w projektach wnętrz często nie jest ona optymalnie wykorzystana. Nadal panuje trend na traktowanie otoczenia okna, jako miejsca zarezerwowanego wyłącznie dla kaloryfera. Tymczasem grzejnik można ulokować w innym punkcie, np. zastosować ogrzewanie podłogowe lub zabudować kaloryfer materiałami, które nie będą blokowały cyrkulacji powietrza.  Komfortową sytuacją jest posiadanie szerokiej wnęki okiennej lub wykusza, które można ciekawie zaaranżować i uczynić z nich dodatkowy atut wystroju wnętrza. 

Zabudowa okna z kaloryferem

Grzejnik jest często największym utrudnieniem dla osób, które chciałyby zyskać komfortowe i szerokie siedzisko pod oknem.  Jego zabudowa to sposób, aby wydłużyć krótki parapet, jednak wymaga przestrzegania kilku zasad. Do zasłonienia kaloryfera należy zastosować ażurową konstrukcję i wybrać materiały budowlane, które nie zatrzymują ciepła. Przy aranżowaniu przestrzeni przy grzejniku, należy zadbać również o to, aby jego zawór termostatyczny nie był zasłonięty. W przeciwnym razie będzie błędnie odczytywał temperaturę powietrza pomieszczeniu i blokował dopływ ciepłej wody.

wnęka okienna

Aranżacja szerokiej wnęki okiennej

Niektóre podokienniki są na tyle szerokie, że mogą samodzielnie służyć, jako miejsce do siedzenia czy półka. Występuje to najczęściej w starym budownictwie, szczególnie kamienicach, które mają bardzo grube mury, co przekłada się na rozmiary wnęki okiennej. W takiej sytuacji dużo łatwiej jest zaadoptować parapet na przykład na siedzisko. Wystarczy umieścić na nim poduszki lub materac, najlepiej z antypoślizgowym spodem. Alternatywą jest wykorzystanie maty, która dobrze przylega do podłoża i będzie oddzielała parapet od poduszek czy materaca. Przy mniej szczelnych oknach warto wyposażyć się również w podłużny, miękki wałek, którym można obłożyć dolną krawędź ramy okiennej.

wnęka okienna

Czasami wnęki okienne są tak duże, że  znacznie wykraczają poza szerokość parapetu. Jak najlepiej zaaranżować taką przestrzeń? Jednym z pomysłów jest wyburzenie części bocznej ściany, która posłuży jako półka czy schowek.

Polecamy:

Dodatkowo można częściowo zabudować początek wgłębienia lub zaakcentować go wyraźnym motywem, np. spiętymi zasłonami. Sprawi to, że wnęka będzie wyglądała jak osobne pomieszczenie.

wnęka okienna

Sposób na stworzenie wnęki okiennej

Szeroki parapet jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem, kiedy chcemy w pełni wykorzystać przestrzeń przy oknie. Nie trzeba wówczas tworzyć dodatkowych zabudowań. Wąski podokiennik wymaga więcej pracy, ale również daje ciekawe możliwości aranżacji. Można go zamaskować odpowiednim doborem mebli. 

wnęka okienna

Po jego obu stronach wystarczy ustawić wysokie regały lub półki, które będą imitowały wnękę. Przestrzeń, między nimi stworzy miejsce na biurko, łóżko czy wytrzymałą szafkę, na której będzie można ułożyć miękkie poduszki i wykorzystywać ją jako siedzisko.

1 komentarz
mon
17 maja 2015, 12:30
4/0

Ciekawy tekst

Dołącz do dyskusji