mebleportal
5 5 63

Na jaki rodzaj wentylacji drzwi łazienkowych się zdecydować?

Na jaki rodzaj wentylacji drzwi łazienkowych się zdecydować?

Kwestia wentylacji w drzwiach łazienki jest regulowana przez prawo budowlane. Decyzja dotycząca kształtu otworów leży jednak w gestii właściciela mieszkania. Do wyboru mamy zwykle tuleje, wycięcia i kratki. Które z rozwiązań ma najwięcej zalet?

Otwory wentylacyjne w prawie budowlanym

Ustawa ściśle reguluje rozmiar drzwi łazienkowych. Muszą mieć one co najmniej osiemdziesiąt centymetrów szerokości i dwa metry wysokości. Dodatkowo wskazany został sposób ich otwierania (wyłącznie do zewnątrz) oraz konieczność zastosowania otworów wentylacyjnych. Muszą one zapewniać skuteczny obieg powietrza między łazienką a korytarzem lub sąsiadującym pomieszczeniem. Wentylacja jest konieczna ze względu na ilość produkowanej w trakcie korzystania z łazienki wilgoci. Jeśli para wodna nie znajdzie ujścia, zostanie w pomieszczeniu i zacznie się skraplać. Nie tylko na meblach i ceramice, ale również na ścianach. Grozi to rozwojem pleśni, której zarodniki są bardzo groźnymi dla zdrowia alergenami. Gdy pojawi się ona w łazience, bardzo trudno będzie przywrócić to pomieszczenie do poprzedniego stanu.

Jakie są zalety i wady różnych rodzajów otworów wentylacyjnych?

Każdy kształt wentylacji w drzwiach łazienkowych ma inne plusy. Podstawową zaletą podcięcia wentylacyjnego jest niski stopień ingerencji w estetykę drzwi. Wyżłobienie nie zwraca uwagi obserwatora, dla wielu może wręcz pozostać całkowicie niewidoczne. Z tego też względu jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Niegdyś najczęściej stosowane były kratki wentylacyjne – nie uchodzą one jednak za ładne, a dodatkowo zbierają kurz. Wąskie przestrzenie między kolejnymi poziomami  kratki dodatkowo nie ułatwiają mycia. Lepszym wariantem wydają się być tuleje wentylacyjne. Są to wywiercone u dołu drzwi łazienkowych okrągłe otwory. Sprawdzą się one w przypadku drzwi łazienkowych prezentujących klasyczny styl, żłobionych itp.

Jeśli zadbałeś o spełnienie wyznaczonych prawem norm, reszta zależy wyłącznie od Twojego gustu i preferencji. Decyzję warto jednak podjąć wcześniej, już na etapie projektowania mieszkania i jego wystroju. Podobnie jak w wypadku każdego wyboru związanego z mieszkaniem, nie powinna ona mieć ona nic wspólnego ze spontanicznością. Wydaje się, że wentylacja w drzwiach łazienkowych to drobiazg, rzecz nieważna. Nic bardziej mylnego. Właściwie wykonane otwory o przepisowych rozmiarach (w przypadku kratki wentylacyjnej jest to 0,022 m2) pozwolą uniknąć wielu problemów i kosztów związanych z pozbywaniem się pleśni i wilgoci.

 

 

1 komentarz
patrycjusz
1 sierpnia 2019, 14:05
0/0

kwestia gustu, co kto woli 🙂 ostatnio najczęściej spotykałem się raczej z okrągłymi otworami

Dołącz do dyskusji