mebleportal
5 5 47

Jak urządzić wspólny pokój dla rodzeństwa?

Aranżacyjne wyzwanie – wspólny pokój dla rodzeństwa. Jak go urządzić, tak aby każde z dwójki było zadowolone? Jest na to kilka sposobów, o których w poniższym artykule.

pokój dla rodzeństwa

Nawet najbardziej zgodne rodzeństwo nie będzie czuło się komfortowo w źle urządzonym pokoju. Istnieje kilka zasad urządzenia wspólnej przestrzeni tak, aby nie wzbudzać konfliktów i zapewnić trochę prywatności. Problem jest niewielki, jeśli rodzeństwo jest w podobnym wieku i tej samej płci, trudności zwiększają się wraz z różnicami u dzieci, lecz i tym można zaradzić.
 
Jeśli rodzeństwem jest chłopiec i dziewczynka, dobrze jest podzielić pokój na dwie oddzielne strefy. Każda z nich będzie dopasowana do charakteru i upodobań dzieci. Nie trzeba zaraz stawiać ścianek z karton-gipsu (choć jeśli pokój jest na tyle duży, też jest to rozwiązanie), jednak można podzielić przestrzeń na przykład dwoma poziomami podłogi, za pomocą drewnianego podestu. Istnieją też mniej inwazyjne sposoby, jak oddzielenie obu części regałami z książkami, parawanem, albo zaznaczenie różnymi kolorami, motywami z ulubionych bajek lub stylistyką mebli.
 
pokój dla rodzeństwa

Powyższe rozwiązania na podział wspólnej przestrzeni sprawdzą się również u dzieci w różnym wieku, lub o różnym charakterze. Wraz z rozwojem dzieci zmieniają się ich upodobania i wzrasta potrzeba indywidualizmu. Odrębność tę podkreśli wystrój wnętrza dopasowany do potrzeb dzieci, czasem warto posłuchać ich pomysłów, ponieważ mogą okazać się bardzo kreatywne.

Polecamy:
 

 
W dziecięcym pokoju wyróżnić można kilka stref codziennych aktywności takich jak sen, zabawa i nauka. Każda z nich powinna być zaprojektowana w sposób przemyślany i praktyczny. Sen wymaga spokoju, dlatego łóżka należy umieścić w możliwie cichym miejscu pokoju. Jeśli jedno z dzieci jest starsze i wcześnie wstaje do szkoły dobrze, aby jego łóżko stało bliżej wyjścia, podobnie jak szafa z ubraniami. Świetnym pomysłem jest łóżko piętrowe, które pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Może być na dwóch poziomach równoległych, albo ustawione w literę L. Część górną lepiej zarezerwować dla starszego dziecka, które ma bardziej rozwiniętą potrzebę odrębności. Podobny podział na górę i dół może odnosić się również do innych mebli, takich jak półki na zabawki i książki, rzeczy osobiste i ubrania. Dziecko starsze i wyższe będzie miało do nich łatwy dostęp, zaś młodsze, które jeszcze często bawi się na podłodze bez trudu sięgnie do niżej położonych półek.
 
 Biurko służące do nauki powinno stać przy oknie. W celu uniknięcia kłótni o miejsce do pracy między rodzeństwem, najlepiej aby biurka były dwa.  Rozdzielić je można niewielkim parawanem, półką z książkami, albo rozstawić w dwóch różnych kierunkach, tak aby dzieci przy nich siedzące nie widziały się wzajemnie. Będzie to służyć lepszej koncentracji. Alternatywą dla biurka jest skonstruowanie długiego blatu, pod którym znajdą się półki i szafki, a rozdzielonego stojącym na nim regałem.

pokój dla rodzeństwa
 
Z miejscem do zabaw nie ma dużego problemu, ponieważ służy za nie zazwyczaj środek podłogi, który wyłożyć można dywanikiem albo miękką wykładziną. Wspólne zabawki znajdą się w pudełkach i na półkach, a prywatne skarby w oddzielnych szafkach.
 
Ważne jest, aby pokój zachował wspólny charakter, nie trzeba dzielić go na dwa odrębne pomieszczenia. Niech niektóre z mebli i przedmiotów, takich jak na przykład większa część półek i szafek, choćby na ubrania służą obojgu dzieciom.

1 komentarz
magda
7 grudnia 2015, 14:31
14/0

gdzie możnadosstać takie meble? te białe pokój dla ucznia

Dołącz do dyskusji