mebleportal
5 5 45

Pokój dla dziecka – od małego do nastolatka

Pokój dla dziecka – od małego do nastolatka

Dzieci dorastają, a wraz z tym zmieniają się ich charaktery, potrzeby i upodobania – jak sprawić by ich pokój rozwijał się razem z nimi? W artykule przedstawiamy kilka sposobów na urządzenie pokoju, który służył będzie przez wiele lat, bez kosztownych zmian aranżacji. 

Pokój dla dziecka zaprojektowany na wiele lat powinien być uniwersalny i ekonomiczny. Pierwsze, ze względu na możliwość dostosowywania go do potrzeb rosnącego dziecka od wieku przedszkolnego do czasów nastoletnich. Drugie, z uwagi na ograniczenie kosztów aranżacji pokoju.
 
Planując długoletnią inwestycję ściany pokoju lepiej jest pomalować farbą niż kłaść tapetę, zwłaszcza gdy dziecko jest jeszcze małe i lubi tworzyć rysunki naścienne. Łatwo wtedy jest pokój przemalować, albo umyć zastosowawszy wcześniej farby, których powierzchnię można zmywać. Ciekawy pomysł to pomalowanie części ściany farbą tablicową, po której dziecko będzie mogło swobodnie rysować. W sprzedaży dostępne są kredy, które nie pylą i nie brudzą rąk, warto takich poszukać i zwrócić uwagę, czy nie zawierają toksycznych substancji.

Polecamy:
 

 
Układanie na całości podłogi wykładziny wiąże się z koniecznością jej wymiany kiedy się wytrze i wypłowieje, następuje to szybciej przy młodszych dzieciach, lubiących jeszcze bawić się na podłodze. Najlepsze będą panele o wysokiej klasie ścieralności i odporności, w neutralnym kolorze. Na nich dopiero można ułożyć mniejszy, miękki dywan.

Pokój-dla-dziecka-od-małego-do-nastolatka-2.jpg
 
Kolorystyka mebli również powinna być stonowana, mocne barwy są męczące, a poza tym szybko mogą się znudzić i opatrzeć dorastającemu dziecku. Kolorami pokój przyozdobić można za pomocą obrazków i dekorów, abo naklejanych taśm oraz wyposażeniem w postaci barwnej pościeli, firanek i zasłon, jak również innych łatwo wymienialnych elementów. Nastolatki same lubią ozdabiać swoje pokoje na przykład plakatami ulubionych zespołów muzycznych, neutralne kolory ścian będą dla nich najlepszym tłem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup prostych mebli z drewna sosnowego, które po czasie można przemalować.

Pokój-dla-dziecka-od-małego-do-nastolatka.jpg
 
Biurko, które małemu dziecku nie jest jeszcze potrzebne można zastąpić przytwierdzonym do ściany blatem, służącym do rysowania i zabaw. Konstrukcję taką można później zdemontować, wstawiając na jej miejsce biurko. Interesującym patentem jest system mebli osadzonych na szynach umieszczonych na różnych wysokościach ściany. Umożliwia to zmienianie poziomów blatu biurka, łóżka i półki na różne wysokości. Alternatywą są meble na kółkach, które z łatwością można przestawiać, zmieniając układ pokoju.
 
Należy pamiętać, że dzieci lubią zmiany, dlatego umieszczanie mobilnych elementów wyposażenia wnętrza spowoduje, że aranżacja nie znudzi się tak szybko, a starsze dzieci pobudzi do kreatywności w urządzaniu własnej przestrzeni. 

1 komentarz
Igor Kwapisz
8 lutego 2017, 10:14
1/0

jaka cena tego łóżka ???

Dołącz do dyskusji