mebleportal
5 5 64

Wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki – jak go urządzić?

Warunki mieszkaniowe często nie pozwalają na wygospodarowanie dwóch oddzielnych pokoi dla rodzeństwa. Jak urządzić wnętrze, aby było przyjazne dla obu naszych pociech – zarówno chłopca, jak i dziewczynki?

współny_pokój_dla_chłopca_i_dziewczynki_2.jpg

Współdzielenie pokoju przez rodzeństwo może być przyczyną wewnętrznych konfliktów, dobrze więc urządzić pokój tak, aby aranżacja łagodziła spory. Warto odpowiednio rozplanować układ mebli i sprzętów, by poza wspólną przestrzenią wykreować również prywatne strefy dla każdego dziecka.
 

Piętrowe łóżko

Piętrowe łóżko stanowi idealne rozwiązanie do dziecięcego pokoju. Oszczędza mnóstwo przestrzeni, która jest szczególnie istotna w przypadku tego typu wnętrza. Małe dzieci większość czasu pożytkują na zabawy, do których należy zapewnić odpowiednio dużo miejsca. Piętrowe łóżko może także samo w sobie stać się przyczynkiem do zabaw – w statek czy piętrowy autobus. Wolną przestrzeń natomiast warto wyłożyć dywanem, aby dzieci miały miękkie pole do gier i zabaw.
 

Spójna kolorystyka

Częśći pokoju możemy rozgraniczyć przy pomocy barw, musimy jednak pamiętać o zachowaniu spójnej kolorystyki, aby pokój nie wyglądał nienaturalnie, stanowi on przecież jedno wnętrze. Nie polegajmy przy tym na stereotypach, strefa dziewczynki nie musi być różowa a chłopca niebieska (chociaż oczywiście mogą). Słuchajmy naszych dzieci, tak, aby pozwolić im decydować o wyglądzie własnych czterech kątów. Oczywiście dziecięca fantazja musi być nadzorowana zdrowym rozsądkiem rodziców, aby pokój był funkcjonalny i bezpieczny. Jednak to pokój dziecka, więc powinien podobać się przede wszystkim jemu, aby miło i przyjemnie spędzało mu się w nim czas.

Zobacz:

 
Równowaga dwóch światów

Jeśli już decydujemy się na elementy typowo chłopięce i dziewczęce trzeba je odpowiednio wyważyć, tak, aby żadne z nich nie przejmowały kontroli nad wnętrzem. Tak samo zainteresowania dzieci – mogą, a nawet powinny w jakiś sposób uwidaczniać się we wnętrzu, należy jednak rozmieszczać je „sprawiedliwie”. Dobrze też przeznaczyć miejsce na wspólną przestrzeń np. w formie małej galerii, w której wyeksponowane obok siebie będą prace obu domowników.
 
współny_pokój_dla_chłopca_i_dziewczynki_2.jpg

Nawet jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, sprzęty takie jak choćby biurka powinny być oddzielne. Zapewni to dzieciom poczucie własnego miejsca, pozwoli spersonalizować swoją przestrzeń, nauczy porządku, a także zapewni wygodę. Jeśli pokój naszych dzieci wyposażamy w meble wyjątkowe, takie jak np. wiszące huśtawki, liczba mnoga sprawi, że unikniemy niepotrzebnych kłótni.
           

Sprytny podział

Jeśli zależy nam na zastosowaniu bardziej wyraźnego podziału, możemy użyć do tego przezroczystych zasłonek, które wyznaczą osobne strefy, jednak dzięki prześwitowi światła nie zmniejszając optycznie wnętrza. Innym patentem jest zasłonka z kolorowych sznurków czy pasków, która umownie podzieli przestrzeń jednocześnie wprowadzając zastrzyk koloru do wnętrza. Dwie części dzielić może również otwarty regał, na którym stać będą książki czy zabawki.

współny_pokój_dla_chłopca_i_dziewczynki_2.jpg
 
Wspólna przestrzeń dla chłopca i dziewczynki to wyznanie. Jednak przy dobrym rozplanowaniu potrzeb naszych pociech i słuchaniu ich pragnień z pewnością stworzymy pokój, w którym znajdą się przytulne strefy do nauki, zabawy i odpoczynku.

7.11.2016

6 komentarzy
Ala
7 listopada 2016, 15:00
0/0

Pamiętam jak mój syn i córka musieli mieć wspólny pokój. Koszmar 😀

Bogusia
9 listopada 2016, 11:50
0/0

ja swoim dzieciakom musiałam pomalować pokój w dwa kolory, bo jedno chciało niebieski a drugi zielony. Nie powiem, żeby to wyglądało dobrze, ale to jest pokój dzieci i one mają prawo podejmować co do niego decyzje (w granicach rozsądku oczywiście). A że efekt średni? No trudno, pokój dziecka to nie salon

JOKO
9 listopada 2016, 11:51
0/0

dokładnie Bogusiu, też uważam, że to dzieci mają prawo wybrać jak ma wyglądać ich pokój

aldona c
25 września 2017, 18:42
0/1

Wszystko zależy w jakim są wieku, nasze maluchy jeszcze same nie bardzo wiedzą czego chcą i to my podjęliśmy decyzje o wyborze mebli. Jednak wybierając meble zdecydowaliśmu, że powinny być jakby to powiedzieć takie uniwersalne. Bardzo spodobały się nam propozycje jagodowegokota wybraliśmy kolekcje kółko i krzyżyk. Kolory zarówno dla chłopca jak i dziewczynki, a te kółka i krzyżyki to po prostu uchwyty mebli . Wyszło świetnie i jeszcze zanim się przeprowadzimy do własnego domu, gdzie każde bdzie miało swój pokój spokojnie im wystarczą, a potem zresztą to zobaczymy albo im do tych dokupimy, albo sami zdecydują co chcą.

bejka
21 stycznia 2018, 15:21
0/0

Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie z zakupem takich uniwersalnych mebli. My również na takie postawiliśmy i dobrze. A co do samej aranżacji to muszę przyznać, że mieliśmy i to spory problem. Dzieci są w wieku 3 i 6, a więc też musieliśmy za nich zdecydować. Chociaż córka miała juz swoje pomysły i po części brała dość aktywny udział w aranżacji. Na blogu w jagodowymkocie udało się nam znaleźć świetne pomysłi, z których chętnie skorzystaliśmy. Muszę przyznać, że fajnie nam wyszedł pokój. Córce bardzo spodobała się ich kolekcja baśniowy las, a dla synka wybraliśmy styl marynistyczny. Wiele rzeczy udało się nam u nich kupić dzięki czemy zaoszczędziliśmy sporo czasu na poszukiwania. Następnym razem jak będziemy coś w domu remontować na pewno skorzystam z różnych blogów to istna kopalnia pomysłów

NataszaK
21 listopada 2018, 16:59
0/0

Pewnie, że wszystko zależy od wieku dzieci. Nasze mają po kilka lat i jakoś problemu nie było. Fakt postawiliśmy na drewniane meble w naturalnym wybarwieniu, a także bejcowane na biało. Udało sie nam znaleźć ciekawe w mebledoktor24.pl i naprawdę jesteśmy z nich zadowoleni, jednak najważniejsze, że dzieci równiez je zaakceptowały. Pokój wygląda bardzo ładnie, przytulnie i nowocześnie. Po tych kliku latach muszę przyznać, że to był jeden z bardziej udanych zakupów.

Dołącz do dyskusji